Zaman ve teknoloji

12 Ekim 2018 13:57

 Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak, yaşantımızda birçok değişiklikler ve yenilikler olabiliyor. Daha önce uzun fazla emek vererek veya daha uzun sürelerde yapmış olduğumuz bir işi daha kolayca ve kısa süre içerisinde yapma imkanına sahip olabiliyoruz. Başka bir örnek vermek gerekirse, teknolojik aletler sayesinde, zaman ve yer mevhumu gözetmeksizin, istediğimiz kişilere ulaşabiliyor hatta sanki yanımızdaymış gibi konuşabiliyoruz.

 Bazen büyüklerimiz kendi yaşamış oldukları dönemden örnekler vererek, şimdiki zamanda hayatın her alanında kolaylıklar olduğunu söyler ya, gerçekten de söylemiş olduklarında büyük haklılık payı bulunuyor.

 Teknoloji; sanayide, evde, işyerinde, ulaşımda, iletişimde daha sayamayacağımız birçok alanda hepimizin fayda sağladığı ve asla vazgeçemediğimiz bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Hemen her gün ve her işte faydalanırız teknolojiden fakat bazı durumlarda gereğinden fazla kullandığımızda oluyordur. Bu ise zamandan israf haline dönüşebiliyor.

 Öyle ya, zaman herkes için çok değerli bir kavram olsa gerek. Çalışanlar için işe zamanında gitmek veya yapacağı işi süresinde yapmak, öğrenciler için ödevlerini zamanında bitirmek, seyahat eden birisi için gideceği yere bir an önce varmak… Yani zaman herkes için zaman çok ama çok önemli bir kavram haline gelebiliyor. Peki, zamanımızı doğru ve faydalı kullanmaya çalışırken acaba çoğu zamanda teknolojik aletlere kendimiz kaptırıp, çok değerli olan zamanı boş yere harcadığımızda olmuyor mu?

 Günümüzde küçük büyük herkesin elinde cep telefonları, hemen her evde bilgisayar veya tabletler bulunuyor. Teknolojik harika olan bu aletler, hayatımızda büyük kolaylıklar sağlamasının yanında, gereğinden fazla kullanılması ise boşa giden zaman anlamına da geliyor. Oysa zaman hepimiz için değerli değil miydi?

 Vereceğim örnekte ise tahmin ediyorum birçok kimse benimle aynı görüşte olacaklardır. Günümüzde eskisi kadar olmasa akraba ve komşu ziyaretlerinde bulunuruz. Bu ziyaretlerde hal hatır sormadan bir müddet sonra, ister istemez eller cep telefonlarına gidiyor. Sosyal medyaya bir süre bakılmamışsa, kim ne paylaşmış merek edilip şöyle bir göz atılıyor. Tabi bu arada gerçek sohbetin yerini sanal sohbetler alıyor. Ziyarete gidilen yerdeki zamanı sohbet edilerek veya özlem gidermek için geçirmek yerine, telefonlarla meşgul olarak geçirilebiliyor.

 Okula giden çocuklar içinde bilgisayar veya tabletler, aynı şekilde gerektiği kadar kullanılmalı diye düşünüyorum. Fazla kullanımının bir süre sonra zarar vereceği unutulmamalı. Çocuklarımız daha fazla kitap okuma yönlendirilmeli, bilgi dağarcıklarının gelişmesi sağlanmalı. Zamanlarını doğru ve gerektiği kullanmalarında yardımcı ve yol gösterici olunmalı. Teknoloji hayatımızın her alanında gerekli fakat yerinde ve doğru zaman dilimi içerisinde kullanılması gerektiği kanaatindeyim.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X