Yörük Türkmenler kültürü yaşatıyor

07 Mayıs 2018 15:15
Yörük Türkmenler kültürü yaşatıyor

Gölcük’te bulunan kültür dernekleri, ilçemizde gerçekleştirmiş oldukları çeşitli etkinliklerle sosyal hayatın canlı kalmasına katkı sunduğu gibi, düzenlemiş oldukları programlarla, gelenek ve kültürlerin gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol oynuyor. İlçemizde şimdiye kadar düzenledikleri etkinliklerle kültürlerin tanıtılmasında ve yaşatılmasında önemli katkı veren Kocaeli Gölcük Yörük Türkmenler Derneği, aynı zamanda sanatın gelişmesi ve daha fazla kesime yayılmasına da destek oluyor.

 Kocaeli Gölcük Yörük Türkmenler Derneği, geçtiğimiz ay, Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısında ‘Adı bende saklı’ bir tiyatro oyunu sergilemiş ve oyun izleyeler tarafından oldukça beğenilmişti. Kocaeli Gölcük Yörük Türkmenler Derneği, son olarak Anıtpark’ta hıdrellez programı düzenledi. Yağan sağanak yağmura rağmen, ilçemizdeki siyasi partilerinin başkan ve yöneticileri, Kocaeli Gölcük Yörük Türkmenler Derneği Başkanı Hüseyin Karakaya ve yönetimi, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile vatandaşların katılım gösterdiği programda, dualar okunarak, Gölcüklülere pilav ve ayran ikramı yapıldı.

 Kocaeli Gölcük Yörük Türkmenler Derneği’nin, geçtiğimiz yıllarda düzenlemiş olduğu bu yılda dördüncüsünü gerçekleştirdiği program, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda yağmur altında gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta içinde Kocaeli Gölcük Yörük Türkmenler Derneği Başkanı Hüseyin Karakaya, gazetemize ziyarette bulunarak, yapacakları programa davette bulunmuştu.

 Programın başlamasına yakın bir saatte Anıtpark’ta ekinliğin yapılacağı alana gittiğimde, Dernek Başkanı Hüseyin Karakaya ve yönetiminin hummalı bir çalışma içerisinde olduğunu gördüm. Yağan yağmurun altında Başkan Hüseyin Karakaya ve yönetimi misafirlerini en iyi şekilde ağırlamanın telaşı içerisindeydiler. Derneklerin başkan ve yönetiminde olmanın, meşakkatli bir iş olduğunun farkındaydım fakat bu gibi etkinliklerde vermiş oldukları gayretleri bir kez daha gözlemlemek mümkün oluyor.

 Yalnızca bir etkinliği yapmaya karar vermek değil, o etkinliğin hazırlanmasında verilen emekler ve destekler de oldukça önemli. Bu nedenle, ilçemizde sosyal hayata katkı sunmak isteyen kültür derneklerine, gereken her türlü desteğin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hemşeri dernekleri bu gibi etkinlikleri yaptıklarında yalnızca kendi yörelerine ait kültürün tanıtımını yapmıyor, aynı zamanda sosyal hayatın gelişimine katkı sunduğu gibi, Gölcüklülerin hafta sonlarını ilçemizde geçirmelerine de vesile oluyor. Bu ise ilçe ekonomisine olumlu olarak yansıyor. Programın sonunda ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü’nün Anıtpark’ta yankılanan konseri de vatandaşlar tarafından ilgi ve beğeniyle izlendi.

 Kocaeli Gölcük Yörük Türkmenler Derneği Başkanı Hüseyin Karakaya ve yönetimine kültürlerin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına düzenlemiş oldukları Hıdrellez programı için kutluyor, bundan sonraki yapacakları çalışmalarda başarılar diliyorum.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X