Yol çalışmaları ve kasisler

28 Nisan 2022 15:21

Son dönemler içinde yapılan çalışmalarda D-130 Karayolu’na alternatif olacak ve anayolda oluşan trafik yoğunluğunun azalmasında etkili olacak olan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki çalışmaların tamamlanıp, vatandaşların hizmetine sunulmasıyla birlikte, cadde bambaşka bir görünüme kavuşmakla beraber, araç sürücüleri de bu caddeyi alternatif olarak kullanabiliyor.  İzmit yönünden ilçemize giriş yapan araç sürücüleri, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ni kullanmak suretiyle, şehir merkezine daha kolay ulaşım sağlayabiliyor veya D-130 Karayolu’na ulaşımda bu caddeyi tercih edebiliyor. Araç sürücüleri, çift şeritli olarak yapılan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ni daha fazla tercih edebiliyor.

Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nin daha fazla tercih edilmesi ise D-130 Karayolundaki trafiğin ilçemizden geçen kesiminde trafikte yoğunluğun daha da azalmasında etken oluyor.

Bu ise D-130 Karayolu’nda ki trafiğin daha az olasına katkıda bulunuyor. Özelikle sabah ve akşam mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde anayolda trafik yoğunluğunun arttığı görülüyor. İlçemizin merkezinde bulunan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, D-130 Karayolundaki trafiğin adeta imdadına yetişiyor. Yani, caddede yapılan genişletme çalışmasının önemi bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.

İlçemizde araç sürücülerinin yoğun olarak kullandığı caddelerden birisi de, Donanma Caddesi olarak görülüyor. Önceden Donanma Caddesi’ni kullanarak D-130 Karayolu’na çıkış yapabilen araçlar, geçtiğimiz yıllarda ilçemizde yapılan trafik düzenlemesi ile Kerimağa rampasını kullanarak İzmit yönüne ulaşım sağlayabiliyor. Bununla birlikte, Değirmendere yönünden gelen araçlar, şehir merkezine girişlerde Donanma Caddesi’ni yoğun olarak kullanıyor. Buradaki sorun ise D-130 Karayolundan Donanma Caddesi’ne dönüş yapacak olan araçlar için ayrılan cep, araçlara yeterli gelmiyor. D-130 Karayolundan, Donanma Caddesi’ne dönüş yapacak olan araçların oluşturmuş olduğu araç kuyruğu, anayoldaki trafiğin akışına da olumsuz etki ediyor.

Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki çalışmaların şehir içi ve D-130 Karayolundaki trafiği oldukça rahatlattığını malum. Fakat Donanma Caddesi’nde de, tıpkı Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki çalışmaya benzer çalışmanın yapılması, hem şehir içi trafiğinin daha sağlıklı ve akıcı olmasına katkı sağlayacak hem de şehir merkezinden anayola olan araç çıkışlarını daha da kolay bir hale getirecektir.

D-130 Karayolunda bir başka konuya daha değinmek istiyorum. D-130 Karayolunda, gün içerisinde yoğun bir trafik görülüyor. İlçemiz ise bu önemli ulaşım ağının üzerinde bulunuyor. Yolun bazı kesimlerinde asfaltta meydana gelen bozulmalar, araç sürücülerini olumsuz etkilediği gibi aynı zamanda havanın yağışlı olduğu günlerde sorun oluşturabiliyor. Yolda yapılacak olan bakım çalışmalarının, daha emniyetli bir sürüş için faydalı olacağını düşünüyorum.

Yine son dönemler içerisinde ilçemizde birçok sokak ve caddeye, araçların hızlarını yavaşlatmaları için hız kesici kasisler yapıldı. Yapılan hız kesicileri olumlu bulmakla beraber, önceden usulüne uygun olarak yapılmayan hız kesici kasisler ise araç sürücüleri için tehlikeli olabiliyor. Yeni yapılan kasislerde, kasis levhası ve uyarı işaretleri bulunuyorken, beton dökülerek yapılan ve herhangi bir uyarı levhası veya işaretlemesi bulunmayan kasisler, özellikle akşam saatlerinden sonra emniyetsiz durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X