Yeşil alanlar renk katıyor

03 Ağustos 2023 14:47
Yeşil alanlar renk katıyor

Gölcük’te son dönemler içerisinde yapılan çalışmalarla yeşil alanların sayısında gözle görülür önemli miktarda artış oluyor. Yeni yapılan yolların kenarlarına ve köprülü kavşakların olduğu noktalara dikilen fidanlarla daha da yeşil bir Gölcük oluşturuluyor. İlçemize yeni parklar kazandırılmaya devam edilirken, bir yandan da mevcut parklarda yenileme ve bakım çalışmaları sürdürülüyor. Bu kapsamda birçok parkın  zeminlerive parkın oyun gruplarıyenilendi, yenilenmeye devam ediyor. Parklarda bulunan kameriyeler, çocuk oyun grupları, açık hava fitnes aletleri ve yürüyüş yolları vatandaşların kullanımına sunuluyor. Yine parklarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları, yeşil alanların artmasına vesile olduğu gibi ayrı bir güzellikte getirdi.Parklarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları, yeşil alanların artmasına vesile olduğu gibi bazı parklarda bulunan meyve ağaçları da ayrı bir güzellik katıyor.

Yeşil alanların çoğaltılmasına yönelik çalışmalar yapılırken, doğanın korunmasına katkı vermek büyük önem taşıyor.Ormanların insanlara ve çevreye sağladığı birçok yarar bulunuyor. Yaşamış olduğumuz Dünyanın temiz hava deposu olan ormanların, bir insanın akciğerleri gibi görev yaptığını hafızalardan çıkarmamak gerekiyor.Ormanlar, bir ülkenin doğal güzellikleri olduğu kadar aynı zamanda doğal zenginlik kaynaklarıdır. Ormanlar, insanlar için hava ve su gibi en çok ihtiyaç duyulan doğal kaynaklarımızdır.

İnsanlara ve çevreye sağladığı birçok yararı bulunan ormanların, yalnızca insanlar için değil, doğada bulunan tüm canlılar için büyük önem taşıdığı bir gerçektir. Ormanların korunması, çevremizin ağaçlandırılması yaşamış olduğumuz şehirler için büyük önem taşımaktadır. 

Ormanlar toprağın nemli kalmasını sağlar. Erozyonu önler, yöre­nin iklimini etkiler, yağmur yağmasını sağlar. Her orman birer oksijen ve yağmur fabrikası gibidir. 

Yeşil alanların daha fazla oluşmasını sağlamak için ağaç dikimine yeterince önem vermeli, yarınlara daha temiz bir çevre bırakabilmeliyiz. Çocuklara küçük yaşlarda ağaç dikmenin ve tabiatı korumanın önemini iyi anlatmalı ve yaşça büyükler onlara bu konuda da örnek olabilmeli. Yeni fidanlar dikerek yeşil alanların çoğalmasına katkıda bulunabiliriz.Yeşil alanların üzerine bırakılan malzemeler, çöpler veya kaldırımlar varken daha kestirme diye yeşil alan üzerinden geçerek burada bulunan süs bitkilerini ezenler de maalesef oluyor. Vatandaşların dinlenebildiği, bir yerde nefes aldığı yeşil alanları korumamız gerektiğini düşünüyorum.

İlçemiz, bulunmuş olduğu konum itibariyle, birçok güzelliği bünyesinde barındırıyor. Gelecek nesillere daha güzel bir çevre bırakmak için yapılan çalışmalar verilecek en önemli desteğin, doğaya, denize ve yeşil alanlara sahip çıkmak olduğunu düşünüyorum.

Çevre temizliği konusunda bazı kimselerin yeterince özen göstermediği görülüyor. Yeşil alanlara atılan çöpler, köşe başlarına bırakılan evsel atıklar kötü görüntülerin oluşmasına neden oluyor. Evimizin nasıl ki temizliğine dikkat ediyorsak, yaşamış olduğumuz çevrenin de bizlerin bir büyük evi olduğunu unutmamak gerekiyor.

Canlıların yaşamış olduğu çevrenin temiz kalması, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakılması, ancak çevre temizliğine karşı duyarlı olmak sayesinde olmaktadır. Bu açıdan çevre temizliği toplum sağlığını da çok yakından ilgilendirmektedir. İnsan hayatının devamını sağlayan sağlığı korumanın, sağlıklı ve temiz bir çevre ile mümkün olacağını da unutmamak gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X