Yayalar kaldırımda yürüyemiyor

28 Kasım 2017 12:12
İlçemizde yağan yağmurlar sonunda bazı sorunların değişmediğini gözlemliyor, hatta bizzat yaşıyoruz.

Giderilemeyen sorunlar her yağan yağmurla birlikte kendini gösteriyor. Daha önceleri defalarca dile getirmiş olduğum bir sorun, son yağan yağmurlarla birlikte tekrarlandı.

 D-130 Karayolu’ndaki asfaltta oluşan eğimler, ilçemizin içinden geçen birçok noktada sorun olarak geri dönüyor. Normal günlerde araç sürücülerine zor anlar yaşatan asfalttaki bozulmalar, yağışlarla birlikte ikiye katlanıyor. Önceki akşam Yüzbaşılar Kavşağı’nın bulunduğu yerden anayolun üst kesiminden Değirmendere istikametine kızımla birlikte kaldırımdan evimize gidiyorduk. Akşam saatlerinde başlayan yağmurun asfaltın bozulan kenar kesiminde oluşturmuş olduğu su birikintisine anayoldan gelen TIR’ın girmesiyle, kızımla baştan aşağı su içinde kalmamız bir oldu. Mübalağa etmiyorum, kızımda bende baştan aşağı su içindeydik. Üstelik öyle çok kuvvetli bir yağış olmamasına rağmen.

 Çünkü bu noktada yolun kenarında biriken sular yayaların geçişine izin vermiyor. Şimdi şu soruyu sormak istiyorum. Tıpkı benim gibi, vatandaşlar kaldırımı bulunan yerden değilde nereden yürüyebilecekler? Anayolda bakım onarım çalışmaları yapılana kadar kısa vadede çözümü daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi tekrar ifade edeyim. Yolun hemen üstünde bulunan ve toprak olan yaklaşık 30 metrelik kesimin parke taşı ile kaplanması, sorunun kısa sürede çözülmesini sağlayacaktır. Yetkililerin bu konuda bir çözüm bulacağını umuyorum.

 Eğitime büyük destek

İlçemizde bulunan semt pazarlarında hizmet veren esnaflar, her türlü hava koşullarında işlerini yapmaya devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde başlayan yoğun tempo, hava kararıncaya kadar devam ediyor. İnsanların soğuk havalarda dışarı çıkmakta zorlandığı zamanlarda, pazarcı esnafı soğuk havaya aldırmadan, en iyi hizmeti vermenin arayışı içinde oluyor. Pazarcı esnaflarımız, ekmeklerini, kurmuş olduğu pazar tezgahlarından kazanarak evlerine götürebilmek için mücadele ediyor.

 İlçemizde bulunan bazı okullarda öğrencilerin pazar kültürünü daha yakından tanıması ve kurulmuş olan pazar tezgahlarından elde edilen gelirin okula bağışlanması adına etkinlikler düzenleniyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında Gölcük Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası ile Değirmendere Müfit Saner İlkokulu, yapmış oldukları ortak proje kapsamında okul bahçesinde pazar tezgahlarını kurmuştu. Oldukça ilgi çeken bu etkinlik, son olarak Donanma İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

 Gölcük Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası, Donanma İlkokulu bahçesinde Pazar tezgahlarını açarak halka satış yaptı. Elde edilen gelirin okula bağışlanması adına yapılan etkinlikte pazarcı esnafları, ürünlerini okul bahçesinde satışa çıkardı ve buradan elde edilen tüm gelir, okul öğrencilerinin kullanılması adına Donanma İlkokulu’na verildi. İlçe protokolünün de katıldı etkinlikte renkli görüntüler oluştu. Pazar duası yapılarak başlayan etkinlikte protokol, pazar tezgahının başına geçerek satış yaptı.

 Gerçekleştirilen ve oldukça anlamlı bulduğum etkinlikle birlikte, öğrenciler pazar kültürünü daha yakından tanımış oldular, belki daha önce pazara gitmemiş olan çocuklar pazarcı esnaflarının çalışma hayatlarını görmüş oldular ve protokol ile birlikte tezgah başında satış yaparak, unutamayacakları bir gün geçirmişlerdir. Pazarcı esnafları ise daha önceden olduğu gibi satılan ürünlerden elde edilen gelirin okula bağışlanmasıyla büyük bir alkışı hak etmiştir. Düzenlenen etkinlikle eğitime büyük destek veren Gölcük Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Abdurrezzak Tuncer ve esnaflarımızı yürekten kutluyorum.

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X