Yayalar için büyük sorun

07 Eylül 2017 14:49
İlçemizde son zamanlarda yağan yağmurlar neticesinde birtakım sorunların olduğu görüldü.

 Yağan yağış miktarına göre değişen sorunlar, bazı noktalarda araçların ulaşımında sıkıntılar yaratırken, bazı yerlerde ise yayaları oldukça fazla etkiliyor. Araç sürücülerinin trafikte sıkıntı yaşadıkları yerlerin başında D-130 Karayolu gelirken, yayalar ise anayolda biriken suların kaldırımlara ulaşması nedeniyle zor anlar yaşayabiliyor.

 D-130 Karayolu’nda meydana gelen asfalttaki bozulmalar neticesinde oluşan boşluklara suların birikmesi ve araçların geçişi ile kaldırımlara ulaşması, anayolun ilçemizin içinden bazı noktalarında görülüyor. Geçtiğimiz yılda benzer sorunlarla karşılaşılmış ve asfaltta yapılan bakım çalışmaları ile sorun bazı kesimlerde giderilmişti.

 Yağan yağmurlarla birlikte sorunların yoğun olarak görüldüğü yerlerden biriside, Yüzbaşılar Kavşağı ile Değirmendere Dörtyol mevkisi arasında kalan yolda görülüyor. Bu iki mevki arasında bulunan yaya kaldırımının, anayola oldukça yakın olması ve yolun birçok noktasında asfaltta bozulmalar meydana geldiğinden, yayaların yağışlı havalarda kaldırımda yürümesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

 Özellikle bu mevkide asfalttaki bozulmalara bağlı olarak yolun üst kısmındaki eğimin artmasıyla birlikte, yağmur suları asfalt ile yaya kaldırımının olduğu kesime toplanıyor. Hemen her yağışta kendini gösteren sorun, son yağışlarda da devam etti. Bu bölgede oturan vatandaşların en yakın otobüs durağına ulaşımı ve ilçemize gelişlerinde kullanmış oldukları kaldırım, yağan yağışlarda kullanılamaz hale geliyor.

 Yağışlı havalarda çareyi anayolun kenarından değil, üst kesiminde bulunan daha uzak bir yoldan gitmekte bulan yayalar, yanlarına almış oldukları şemsiyeyi ise yağmurdan ıslanmamak için değil, araçların sıçratmış olduğu sulardan korunmak için kullanıyor. Mevsim itibariyle yağışlı havaların bundan sonraki dönemde devam edeceği düşünüldüğünde, bakım çalışmalarının yapılması ile birlikte sorunlarda giderilmiş olacaktır.

 TEMAD’dan eğitime destek

İlçemizde yapmış oldukları başarılı çalışmalarla herkesin takdirini kazanan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Gölcük Şubesi, üyelerine yönelik düzenlemiş olduğu bilgilendirme seminerleri, çeşitli gezi etkinlikleri, sosyal sorumluluk projesi kapsamındaki faaliyetleri ile dikkat çekiyor.

 İlçemizde sosyal projelerle adından söz ettiren Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Gölcük Şubesi (TEMAD), eğitime de destek vererek, bu alanda da farkını ortaya koyuyor. TEMAD Gölcük Şubesi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl dördüncü kez üniversite öğrencilerine burs vermeye hazırlanıyor. Toplamda 15 öğrenciye burs verecek olan TEMAD, verecekleri burs ile üniversite öğrencilerine ekonomik olarak destek oluyor. TEMAD Gölcük Şubesi Başkanı ve yönetimini eğitme vermiş oldukları destekten dolayı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.     

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X