Yaya güvenliğinde gereken duyarlılık

16 Ocak 2019 14:08

Gölcük 160 bini aşkın nüfusu ve her geçen gün artan yapılaşmasıyla sürekli büyüyen bir ilçe konumunda. 17 Ağustos Depremi sonrasında etkisini daha da arttırarak gösteren nüfus artışına bağlı olarak araç sayısında da hissedilir ölçüde artış yaşanıyor. İlçe merkezindeki cadde ve sokakların dar olması, araç sürücüleri ve vatandaşlar içinde zaman zaman sıkıntıların yaşanmasına neden olabiliyor.

 İlçemizde bulunan bazı sokakların tek yönlü olması ve dar sokakların bulunmasıyla araç sürücüleri araçlarını bir yerlere park etme uğraşı verirken, diğer taraftan ise yaya güvenliği ikinci planda kalıyor. Öyle ki yayalar çoğu zaman bu ara sokak ve caddelerde kendilerine ait olan yaya kaldırımında yürümeleri gerekirken, yayalara ait olan kaldırımları araçların işgal etmesinden dolayı yayalarda kendilerine ait olmayan araç yolunda yürümek zorunda kalıyor. Kaldırımlara araç park edilmesini önlemek için yapılan dubalara da yine bazı duyarsız araç sürücüleri zarar verebiliyor.

 Bu belki yetişkinler için azda olsa sorun oluştururken, daha çok küçük yaştaki çocuklar, yaşlılar ve engelli vatandaşlarımız için daha büyük sorunlar oluşturabiliyor. Yayalar kendilerine ait olan bu kaldırımlara araç park edilmesine her ne kadar söylense de değişen bir şey de olmuyor. Söylediğim gibi zaten dar olan sokaklarda bulunan dar kaldırımlarda rahatça yürüyemeyen vatandaşlar, yaya güvenliğini hiçe sayarak yollarda yürümek durumunda kalıyor. Özelikle Gölcük merkezinde hemen her gün yaşanan bu görüntülerin kentsel dönüşüm ile son bulacağı ümit ediliyor ve bekleniyor.

 Yol kenarına atılan çöpler

İlçemizden geçen ve yoğun bir trafik akışının izlendiği D-130 Karayolu’nda yolun kenarına atılan çöpler duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Anayolun ilçemiz ile Değirmendere arasında bulunan yolun kenarına atılan çöplere vatandaşlar da doğal olarak tepki gösteriyor.

Vatandaşlar tepki göstermekte haklı çünkü atılan çöpler yalnızca küçük ebatta olan malzemeler değil, değişik atıklara da rastlamak mümkün oluyor. Anayolun belirtmiş olduğum üst kesimini her gün kullanan bir vatandaş olarak atılan çöplere yenilerinin eklendiğini de belirtmek istiyorum.

 Anayolun kenarına çevreye saygısı olmayan kimseler tarafından atılan çöpler, görüntü kirliliği oluşturduğu gibi ilçemize de yakışmıyor. Yoldan geçen araçlardan atıldığını tahmin ettiğim cam parçaları kaldırımları kullanan yayalar için tehlikeli olabiliyor. Anayolun kenarındaki kaldırımlarında yaşanan çöp sorunu, yine yolun kenarında bulunan ve her gün çok sayıda vatandaşın kullanmış olduğu duraklarda da görülüyor.

 Bazı duraklara atılan çeşitli çöpler nedeniyle, durakları kullanan vatandaşlar sıkıntı yaşıyor. İlçemiz ile beldelerindeki yol kenarındaki kaldırımların temizliğine özen ve önem verilmesi gerektiği kanaatindeyim. İlçemizin temiz kalması konusunda, vatandaşlara önemli görev düştüğünü de ayrıca belirtmek istiyorum.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X