Yaya güvenliği için kaldırım ihtiyacı

14 Kasım 2017 13:26
İlçemizde önemli kavşak noktalarından biri olan Yüzbaşılar Kavşağı, konum itibariyle önemli bir yere sahip bulunuyor.

 Gün içerisinde çok sayıda aracın transit geçiş için kullanmış olduğu kavşakta, Atatürk Mahallesi ve Yüzbaşılar Mahallesi yönüne de yoğun bir trafik akışı oluyor. Bu kadar yoğun araç ve yaya ulaşımının olduğu kavşakta, önemli bir eksik ise göze çarpıyor.

Yaya kaldırımı ihtiyacı…

 Yüzbaşılar Kavşağı’nın bulunduğu yolun üst kesiminden Değirmendere istikametine gitmek isteyen yayalar, bu mevkide kaldırım olmaması nedeniyle tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalabiliyor. Önceleri yolun seyir istikametinde olan araçlardan sakınmak durumunda kalan yayalar, şimdilerde bazı araçların trafiğin ters yönünde seyretmesi nedeniyle ne yapacağını, nereye kaçacağını bilemez duruma geliyor.

 Yan yolun olduğu kesimde karşıdan gelen araçlardan sakınan yayalar, ters yönden araçların gelmesi ile tehlike atlatabiliyor. Ters yönden gelen araçların kaldırım olmayan yolda birde yayaları ikaz etmek için korna ile ikazda bulunması ise yayaların oldukça tepkisini çekiyor. Yolu kullanan mahalle sakinleri ise hemen her gün yaşanan bu durum karşısında bölgeye yaya kaldırımı yapılması gerekliliğine dikkat çekerek, yapılacak olan kaldırım ile yayaların daha güvende olacaklarını belirtiyor.

 Bu mevkide bulunan yolda yürümek isteyen yayalar, yolun toprak olan kısmında yağışlı havalarda çamur olması nedeniyle araç yolu için ayrılan asfaltın hemen yanında yürümek zorunda kalıyorlar ki, bu durum yayalar için tehlike yaratıyor.

 Daha önceki yazımda belirtmiş olduğum bir husus var ki, o da aynı bölgede bir başka noktada yaya kaldırımı ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Yüzbaşılar Kavşağı’ndan, Atatürk Mahallesi’ne bağlantı yolunu kullanan yayalarda tıpkı anayolun kenarında olduğu gibi, kaldırımı olmayan yoldan gitmek zorunda kalıyor.

 Asansörlü üstgeçitler

İlçemizde vatandaşların yolun karşısına geçmek için kullandıkları üstgeçitler bulunuyor. Bu üstgeçitlerden iki adedinde ise asansör özelliği bulunuyor. Fakat asansörleri nasıl kullanması gerektiğini bilmeyen bazı vatandaşlar olacak ki, asansörün içerisine çeşitli maddeler attığı gibi, birde içerisinde sigara izmariti atılıyor. Hatta bazen asansörü kullanmak istediğinizde içerisinin sigara dumanı olduğunu ve ağır bir koku olduğuna da denk gelmek mümkün olabiliyor.

 Asansörlü olan üstgeçitlerin daha da arttırılması gerektiğini düşünülürken, asansörü bulunan üstgeçitlerde bu tür görüntülerin ortaya çıkması anlaşılır gibi değil. Üstgeçitlerde bulunan asansörleri yaşlı, çocuklu ve engelli vatandaşların sıklıkla kullandığı düşünüldüğünde bu tür manzara ile karşılaşıldığında inanın bu kadarı da olmaz demek geliyor. Toplumun ortak olarak kullanımına sunulan hizmetlere sahip çıkmak bir yana, duyarsız kimselerin bu şekilde davranması, duyarlı vatandaşların da tepkisini çekiyor.

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X