Yaya emniyeti öncelikli olmalı

02 Mart 2017 14:40

Son yıllarda ilçemizin özellikle üst kesimlerinde yeni yerleşim alanları oluşmaya başladı. 17 Ağustos Depremi’nin ardından artış gösteren ve vatandaşların daha çok tercih etmiş olduğu Gölcük’ün üst kesimlerinde birtakım ihtiyaçlarda bulunuyor. Yeni inşa edilen evlerin ve sitelerin olduğu bazı bölgelerde yolların elden geçmesi beklenirken, aynı şekilde ilçemizin çeşitli yerlerinde bakım ve onarım bekleyen yollarda bulunuyor.

 Bahar aylarında artması beklenen yağışlar öncesinde bozuk olan yolların bir plan dahilinde elden geçirilmesi, bir yerde yaz mevsimine hazırlık kapsamında da düşünülebilir. Fakat uzun bir süreden beri asfalt çalışması bekleyen yerlerde bulunuyor. Buna örnek verecek olursak, yoğun araç ve yaya trafiğinin olduğu Yüzbaşılar kavşağından Atatürk Mahallesi’ne bağlantılı olan yolu söyleyebiliriz.

 Kış aylarında ve yağmurlarda zemininin bozuk olmasından dolayı asfaltta derin çukurlar oluşan yolda, güzel havalarda ise tozdan geçmek mümkün olmuyor. Bu yolun bir başka eksik tarafı ise hem dar olması hem de yayaların emniyetle gidebilecekleri bir kaldırımın bulunmaması.

 Buradaki yolun sabah ve akşam saatlerinde yoğun olarak kullanılmasının bir diğer nedeni de, az ilerisinde Uğur Mumcu Ortaokulu’na giden öğrencilerin okula ulaşımda kullanmış oldukları yol olması özelliğini taşıyor. Bu yolun hem araçların, hem yayaların hem de öğrencilerin emniyeti için bir an önce bakıma alınması ve yolun kenarına yaya kaldırımı yapılması da şart görünüyor. Aynı bölgede anayolun üst kısmında bulunan ve Değirmendere yönüne olan kısımda da yayaların emniyeti açısından kaldırım ihtiyacı bulunuyor.

 Yine yaya yoluna ihtiyaç duyulan bölgelerden birisi de, Değirmendere Dörtyol mevkiinden Yukarı Değirmendere’ye ulaşımın sağlandığı, tıpkı Yüzbaşılar’daki gibi yoğun olarak kullanılan bir güzergah olması. Yine bu yolda da vatandaşların emniyetli bir şekilde yürüyebilmeleri için kaldırım yapılması zaruriyeti doğuyor. Kış aylarının ve diğer çevresel etkenlerin ilçemizdeki yollara vermiş olduğu zararların da bir an önce elden geçirilmesine ihtiyaç duyuluyor.

  Yardımlaşma ve dayanışma örneği

İlçemizde geçtiğimiz dönemler içerisinde çeşitli kurum, kuruluşlar ve hayırsever vatandaşlar tarafından ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımız tekerlekli sandalyelerine kavuşturulmuştu.

Gölcük Engellilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, ilçemizde yaşamlarını sürdürmekte olan engelli vatandaşlarımızın tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılayabilmek için Adnan Menderes İş Merkezi’nde stant açtı. Stantta sergilenen ürünlerin satılmasıyla, engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye ihtiyacının karşılanması düşünüldü.

 Standın önünden geçerken stanttaki görevlilerin bir ürün fazla satabilmek ve dolayısıyla engelli vatandaşlarımızın tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılayabilmek adına göstermiş oldukları çabayı gözlemledim. Dayanışma ve yardımlaşmanın en güzel örneğini sergileyerek, engelli arkadaşlarına yardımda bulunabilmek için çaba gösteren dernek üyelerini gönülden kutluyorum.      

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X