Yaşlılarımıza saygı herkesin görevidir

30 Eylül 2019 16:07

İnsanoğlunun doğasında var olan yaşlılığın, geçmiş yılların vermiş olduğu tecrübe, bilgi ve birikimle, insanların hayatında özel ve müstesna bir yeri bulunmaktadır. Örf, adet, gelenek ve göreneklerimizi günümüze kadar taşıyan ve gelecek nesillere aktarılmasında adeta köprü görevi gören yaşlılarımıza gereken saygıyı en iyi şekilde göstermek ise toplum olarak görevlerimizden biri olmalıdır. Geleneklerimizde, yaşlılara saygı, hürmet, sevgi ve hizmet etmenin önemli olduğu unutulmamalıdır.

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak kutlanmaktadır. Yaşlılarımızın hayat tecrübeleri, kişiler ve toplumlar için en büyük hazine durumundadır. Bu yönüyle yaşlılarımız örnek almamız gereken değerli insanlardır. Bugün, yaşlılarımız için yerine getirmek durumunda olduğumuz sorumluluklar, yarınlarda bizler için geçerli olacaktır.

Bazı kimseler genç yaşlarda, hiç yaşlanmayacakmış gibi düşünebilir, yaşlılarımızın sorun ve sıkıntılarını anlamayabilirler. Gerçek olan bir şey vardır ki, bu şekilde düşünen insanlarda bir gün yaşlanacaklar, yaşlılarımızın bekledikleri ilgi ve duyarlılığı onlarda bekleyeceklerdir.

Yaşlılarımız, geleceğimizi aydınlatan ve yol gösteren ışık gibidir. Onların geçmişte yaşamış oldukları tecrübeleri ve öğütlerini dinlemek, atacağımız adımlarda da bizlere rehber olacaktır. Günlük yaşantımızda yaşlılarımız için yapacağımız şeyler, onların mutlu olmasında ve hayatlarının kolaylaşmasında fayda sağlayacaktır. Bunların en başında ise saygı ve gereken hürmetin gösterilmesi düşünüyorum. Yaşlılara gösterilen önem ve onların sıkıntılarının çözümü için gösterilen çaba o toplumun uygarlık göstergesinden birisi durumunda bulunmaktadır.

Günlük yaşantımızda karşılaşmış olduğumuz bazı durumlar var ki, yaşlılarımıza bazı konularda eksik kaldığımızın da bir yerde göstergesi olabiliyor. Önceleri birbirlerine daha sık giderek hal hatır soran insanlar, teknolojinin gelişmesiyle birlikte iletişim araçlarını daha fazla kullanmaya başlamış ve önemli günlerde kendinden yaşça daha büyük insanlara ziyarette bulunup gönlünü almak yerine, bir kısa mesajla gününü kutlayabiliyor. Çok yakınımızda olan yaşlılarımıza gidip gönüllerini almak, onlarla sohbet etmek ve sağlık durumlarını sormak, yaşlılara gösterebileceğimiz vefa borçlarından biridir.

Günlük yaşantılarında karşılaşmış oldukları sıkıntılarda yaşlılarımıza yardımcı olmalı, gereken yardımı ve saygıyı her alanda gösterebilmeliyiz. Örneğin; toplu taşıma araçlarında yaşlılarımıza yer vermeyi bir görev bilmeli, toplumda bu konuda gereken bilinci genç nesillere de aktarabilmeliyiz.

Toplum olarak yaşlılarımıza saygı ve hürmette geri kalmamalıyız. Yaşlılarımızı ziyaret edip, hal hatır sorarak onların gönlünü almalı, bizler için değerli olduklarını hissettirebilmeliyiz. 

Yaşayan en büyük hazinemiz yaşlılarımızın 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nü kutluyor, sağlıklı ömürler diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X