Yaşlılara saygı

20 Mart 2022 15:07

İnsanoğlunun tabiatında var olan yaşlılık, geçmiş yılların vermiş olduğu birçok tecrübe, bilgi ve birikimi bünyesinde barındırmaktadır. 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası’dır. Yaşlılarımız, geçmişten gelen hayat tecrübeleri ve birikimleriyle örnek almamız gereken değerli insanlardır.Yaşlanmak insanoğlunun tabiatında vardır. Bazı insanlar genç yaşlarda iken hiç yaşlanmayacakmış gibi düşünebilir, yaşlılarımızın sorun ve sıkıntılarını anlamayabilirler fakat gerçek olan bir şey vardır ki, bu şekilde düşünen insanlarda bir gün yaşlanacaklardır.

Yaş ilerledikçe insanlar, kendilerinden yaşça küçük olan kimselerden daha fazla ilgi ve alaka bekleyeceklerdir. Örf ve adetlerimizi günümüze kadar taşıyan ve gelecek nesillere aktarılmasında adeta köprü görevi gören yaşlılarımıza gereken önem ve saygıyı en iyi şekilde göstermek toplum olarak görevlerimizden biridir. Dünün genç insanları bugünün yaşlıları, geleceğimize ışık tutan adeta birer deniz feneri gibidirler. Onların yaşamları boyunca edinmiş oldukları hayat tecrübeleri, kişiler ve toplumlar için en büyük hazinedir. Bireysel bir insan ve toplum olarak yaşlılarımıza karşı yerine getirmemiz gereken birçok sorumluluk vardır. Yaşlılarımıza karşı yerine getirmek durumunda olduğumuz sorumluluklar, yarınlarda bizim içinde geçerli olacaktır. Bunlara karşın günlük yaşantımızda karşılaşmış olduğumuz bazı durumlar var ki, yaşlılarımıza bazı konularda eksik kaldığımızın da bir yerde göstergesi olabiliyor. Toplum olarak yaşlılarımıza saygı ve hürmette geri kalmamalıyız. Günümüzde yaşlılarımız, daha çok toplu ulaşım araçlarında bu saygıyı genç insanlardan bekliyor. Toplu ulaşım araçlarında bazen karşılaştığımız durumlar, yaşlılarımıza bazı kimselerin gereken saygıyı gösterilmediğini gözler önüne seriyor Kendisinden yaşça daha küçük insanlar aracın koltuğunda otururken, yaşlı insanlarımızın ayakta seyahat etmeleri vicdanları yaralıyor. Bu konuda toplum olarak gereken bilinci oluşturmalı ve en azından empati kurabilmemiz gerektiğini hatırlamalıyız. Yalnızca toplu ulaşım araçlarında değil, her zaman yaşlılarımıza bizler için çok değerli ve önemli olduklarını hissettirebilmeli ve onların fikir, düşünce ve önerilerinin bizler için çok büyük önem taşıdığının da farkına varabilmeliyiz. Herkesin bir gün yaşlanacağını ve bugün yaşlılarımızın bizlerden beklediğini, bizlerinde gelecekte bekleyeceğimizi unutmayalım.

Yaşlılarımız, geleceğimizi aydınlatan ve yol gösteren ışık gibidir. Onların geçmişte yaşamış oldukları tecrübeleri ve öğütlerini dinlemek, atacağımız adımlarda da bizlere rehber olacaktır. Günlük yaşantımızda yaşlılarımız için yapacağımız şeyler, onların mutlu olmasında ve hayatlarının kolaylaşmasında fayda sağlayacaktır. Bunların en başında ise saygı ve gereken hürmetin gösterilmesidir. Yaşlılara gösterilen önem ve onların sıkıntılarının çözümü için gösterilen çaba o toplumun uygarlık göstergesinden birisi durumunda bulunmaktadır.Yaşayan değerli  hazinemiz yaşlılarımızın Yaşlılara Saygı Haftası’nı kutluyor, sağlıklı ömürler diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X