Yarıyıl tatili iyi değerlendirilmeli

20 Ocak 2017 13:05
2016-2017 eğitim öğretim yılının ilkyarısı tamamlandı.

İki hafta sürecek olan yarıyıl tatilinde öğrenciler, ilk yarının yorgunluğunu atarak, ikinci döneme daha dinlenmiş ve hazır olarak girme imkanına kavuşacaklar.

 Özellikle üniversite ve TEOG sınavlarına hazırlanan öğrenciler için biraz daha yoğun geçen ilk yarının sona ermesiyle birlikte öğrenciler derslere biraz ara vererek, yarıyıl tatilini en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacaklar. Ancak unutulmaması gereken bir şey varki, dinlenmek boşa vakit geçirmekte değildir.

 İlçemize son yıllarda kazandırılan yatırımlar içinde en fazla öne çıkanlar arasında eğitim yatırımları geliyor. Eski okulların yerine yeni okulların yapılması, bakım ve onarım gerektiren okullarda yapılan yenileme çalışmaları, ilçemizdeki eğitimde başarı grafiğini artan bir ivmeyle yükselmesini sağlamıştır.

 Son yıllarda yapılan eğitim yatırımlarının, ilçemizdeki okullarda okuyan öğrencilerin ülkemiz genelinde yapılan sınavlarda başarılı dereceler elde etmelerinde önemli rol oynadığını düşünüyorum. Tabi bunun yanında idareci ve öğretmenlerinde, elde edilen başarıda büyük payı olduğu bir gerçek.

 Son yapılan ve ortaokul 8. Sınıflarının katılmış olduğu TEOG sınavında, ilçemizdeki okullarda öğrenim gören dört öğrencinin, soruların tamamını doğru cevaplaması ilçemiz adına gurur kaynağı olmuştur. Yine geçtiğimiz yıllarda yapılan sınavlarda ilçemiz adına başarılı dereceler elde edilmişti.

 Öğrencilerin bu yarıyıl tatilini sosyal faaliyetlere katılarak geçirmeleri veya sanatsal aktivitelere yönlendirilmesi, çocukların gelişimi için olduğu kadar, onların ikinci döneme daha motive olmuş olarak girmesini sağlayacaktır. İlk dönem boyunca yoğun bir çalışma temposu içerisinde bulunan öğrencilerin, yarıyıl tatilini de çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini kanaatindeyim.

 Velilerinde, karneler nasıl olursa olsun çocuklarını ikinci dönme yönelik motive edici sözler söylemesi, çocukların kendine olan güvenlerini pekiştireceği gibi, ikinci döneme daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olacaktır. Yine bunun yanında öğrencilerinde sorumluluk bilinci ile eksik olduğu derslere biraz daha ağırlık vermesi onların yararına olacaktır.

 Yarıyıl tatilinde imkanlar ölçüsünde çocukların sosyal etkinliklere yönlendirilmesi, sinema, spor veya sanat içeren aktivitelere katılması, kendi el becerileri ve hobileri ile uğraşması çocuklar için kazanım olacaktır.

 Yine yarıyıl tatilinde öğrencilerin kitap okumaları da, okuma alışkanlığının kazanılması için oldukça faydalı olacaktır. Yarıyıl tatili dinlenme ve eğlenme zamanı olmakla birlikte, derslerdeki eksiklikleri tamamlamak için iyi fırsat olduğu da unutulmamalıdır. Tüm öğrencilere iyi bir yarıyıl tatili geçirmelerini diliyorum.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X