Yardımlaşma ve paylaşma

06 Mart 2018 13:12

Kış aylarında olmamız ve her ne kadar ilçemize yılın ilk kar yağışı, ilçemizden şöyle bir gelip geçsede, bugünlerde ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmak önem taşıyor. Soğuk havalarda daha fazla hissedilen yardımlaşma konusunda, ilçemizde bugüne kadar düzenlenen yardım kampanyaları, Gölcüklülerin bu konuda ne kadar duyarlı olduklarını bir kez daha ortaya koyuyor. Yardımlaşmanın ve paylaşmanın en güzel örneğine ise ilçemizde birçok fırında yapılmakta olan askıda ekmek uygulamasını gösterebiliriz.
İhtiyaç sahipleri için hayata geçirilen askıda ekmek uygulamayla, vatandaşlar fırından kendi ihtiyacı olan ekmeğini aldıktan sonra, askıda olmasını istediği ekmeğin ücretini fırına bırakarak yardımlaşmaya katkıda bulunmuş oluyor. Fırınlarda bulunan  askıda ekmek tabelalarında, o anda askıda kaç ekmeğin olduğu görülebiliyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, askıda ekmek uygulamasının olduğu fırınlara gelerek ekmek ihtiyacını karşılayabiliyor.
Askıda ekmek uygulamasından sonra, askıda kıyafet uygulaması ve hatta askıda simit uygulamasını başlatan illerin olduğunu da görebilmek mümkün oluyor. Askıda kıyafet uygulamasında vatandaşlar, giyilebilecek durumda bulunan kıyafetlerini getirip belirlenen alandaki askılara asıyorlar. İhtiyacı olan vatandaşlarda ihtiyacı olan kıyafeti alıyor. Böylece yardımda bulunanda, ihtiyaç sahibi kişilerde mutlu oluyor. Ülkemizin çeşitli şehirlerinde askıda yardım adı altında gerçekleştirilen yardım kampanyalarıyla, yardımlaşma ve paylaşmanın en güzel örnekleri sergileniyor.
Soğuk havalarda ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmak ayrı bir önem taşıyor. İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunmak için en azından fırınlara bırakacağımız askıda ekmekle katkıda bulunabiliriz diye düşünüyorum. Böylece hem yardımlaşma duygusunu pekiştirmiş olacağız, hem de fazla ekmek alıp israf etmemiş olacağız.
Aynı şekilde giyilebilecek durumda olan giysileri, çocuklarımıza alıp daha sonra çocuklarımızın büyümesinden dolayı küçük gelen kıyafetleri de, ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak, yardımda bulunabiliriz. Yine değişik şehirlerde yapılan yardım kampanyaları ile kıyafetler değerlendirilerek ihtiyacı olan vatandaşlarla askıda kıyafet uygulaması ile buluşuyor. Askıda ekmek uygulamasının ilçemizde daha çok fırına yayılması ihtiyaç sahiplerini daha çok mutlu edecektir. Yardımlaşma, paylaşma konusunda ilçemizde şimdiye kadar gösterilen duyarlılığın, bundan sonrada devam edeceğine gönülden inanıyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X