Yalı Evleri’nin devamı geliyor

26 Nisan 2016 15:13

Gölcük’te Vizyon 2023 Projesi kapsamında tarih koridoru projesinin bir ayağı olarak yapımına başlanan ve geçtiğimiz yıl içerisinde yapımları tamamlanan iki adet tarihi yalı evlerinin devamının ne zaman başlayacağı merak ediliyordu.

İlçemizde daha önce yapılan çalışmalarla birlikte Yazlık Ilıcası ve Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı gibi yapılar gün yüzüne çıkarılmıştı. Gölcük’te sağlık turizmi ve sanata katkı sağlayan bu yapıların ortaya çıkarılmasıyla birlikte, gerek ilçemizden, gerekse çevre ilçelerden vatandaşlar tarafından da yoğun ilgi görmeye başladı.

Yazlık’ta bulunan Yazlık Ilıcası, içerisinde barındırmış olduğu birçok aktivite ile sağlık turizmine büyük katkı sağlamaya devam ediyor. Çevre il ve ilçelerden misafirlerini ağırlayan kaplıca, sağlık turizmi açısından ilçemizin sesini duyurmaya devam ediyor.

Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı ise, bulunduğu konum itibariyle, yıl içerisinde çok sayıda kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yaparak Gölcüklülerin uğrak yerlerinden olmaya devam ediyor. Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda sergilenen tiyatro gösterileri,  düzenlenen sergi ve konserlerle birlikte sanata katkı sunmaya devam ediyor.

İlçemize turizm anlamında katkı sağlayan Yazlık Ilıcası ve Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nın dışında Değirmendere’de aslına uygun olarak yapımlarına başlanan ve bitirilen iki adet yalı evinin dışında kalan evlerinde yapımlarının başlayacak olması, gerek tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılmasını sağlamak, gerekse bölgenin turizm olarak daha da gelişmesine katkıda bulunulması amacıyla çok önemli buluyorum.   

Vatandaşlar tarafından oldukça beğenilen ve devamı beklenilen tarihi yalı evleri projesiyle ilgili olarak Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, yapımlarına başlanacak olan diğer kalan evler için de onay alındığını ve evlerin yapımlarının devam edeceğinin müjdesini verdi.

Başkan Ellibeş, yalı evlerinin bulunduğu yerde butik otel olacağını, ahşap heykel ve seramik heykeller ile ilgili müzeler oluşturulacağını, yöresel ürünlerin sergilendiği bir meydan oluşturulacağını ve bu meydanda sanat etkinlikleri de yapılacağını ifade etmesi ayrı bir heyecan yaratıyor. Başkan Ellibeş’in ayrıca, ahşap heykel sanatçılarının da bu meydanda çalışabileceğini ifade etmesi, burasının sanatsal ve kültürel etkinliklerle adını bundan sonra daha çok duyuracağının da işaretini vermiş oldu.

Şimdiye kadar yapılan sanatsal ve kültürel etkinliklerle adını duyuran Değirmendere’nin, yapımlarına başlanacak olan ve haziran-temmuz aylarında bitmesi beklenilen tarihi yalı evleri ile birlikte bambaşka bir çehreye bürünecektir.

İlçemizde kültür ve sanata büyük katkı sağlayacak olan projeler, turizm olarak büyük katkıda bulunacak, Değirmendere’nin isminin daha fazla duyulmasına ve daha fazla misafirin ilçemize gelmesine imkan sağlayacaktır.  

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X