Yağmurun etkisi

18 Ağustos 2019 14:08

Son günlerde bölgemizde görülen yağışlar sıcak geçen havayı biraz serinletmekle birlikte, ilçemizin bazı noktalarında hayatı olumsuz etkilemiş göründü. Yağmurun yoğun yağmasının da etkisi ile beraber, bozuk olan yollarda oluşan çukurlara dolan sular araç sürücülerine zor anlar yaşatırken, araçlardan sıçrayan sularda yayalar için sorun oluşturuyordu. Bununla birlikte D-130 Karayolu’nun bazı kesimlerinde asfaltta meydana gelen bozulmaların etkisi de yağışlı havalarda etkisini gösterdi.

Günlük hayatta vurdumduymaz insanlarla karşılaşmak maalesef mümkün olabiliyor. Siz isterseniz vurdumduymaz, isterseniz saygısız ve düşüncesiz deyin ama karşılaşılan bazı olaylar karşısında insan ne diyeceğini bilemiyor. Vurdumduymaz insanların yaptıkları davranışlara birçok olayla örnek vermekte mümkün olabiliyor.

Yağışlı havaların olduğu günlerde araç sürücülerinin özellikle yayaların bulunduğu noktalarda daha dikkatli ve yavaş araç kullanması gerekirken, bazı duyarsız araç sürücülerini umursamaz davranışları da, saygısızlığın boyutunu gözler önüne seriyor. Her yolun saygıdan geçtiğini düşünmek, bu gibi kötü durumların yaşanmasını en aza indirgeyecektir. Birde bu gibi davranışlarda bulunan kimseler için söyleyebileceğim şey, biraz empati yapın lütfen. İşte o zaman birçok sorunda kendiliğinden çözüme kavuşacaktır.Bu nedenle araç sürücülerinin yağışlı günlerde daha duyarlı davranışlar sergilemesi gerektiğini düşünüyorum.

İlçemizde bazı sokaklarda yollarda oluşan bozulmalar ise araç sürücülerini olumsuz etkiliyor. Bunlardan birisi ise Değirmendere’de Topçular Mahallesi Hilmi Özkök Caddesi’nden D-130 Karayolu’na inilen ara sokaktaki çukurlar olarak görülüyor. Bu sokakta yapılan çalışmaların ardından açılan çukurların tam olarak kapatılmaması ve buna bağlı olarak çukurların zamanla derinleşmesi, sürücülere zor anlar yaşatıyor. Çukurlar aynı zamanda emniyetsiz durumun ortaya çıkmasına da neden olabiliyor.

Yüzbaşılar kavşağının olduğu yerden Atatürk Mahallesi ve Topçular Mahallesi’ne giden bağlantı yolunda çalışmalar devam ettiğinden, araç sürücüleri anayola çıkışta bahsetmiş olduğum yolu yoğun olarak kullanıyor. Yoldaki bozulan kesimlerde gerekli bakım çalışmalarının yapılması bu nedenle önem arz ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Yüzbaşılar kavşağının güney kesiminde durak ihtiyacı olduğunu ifade etmiştim. Bu noktada daha önce bulunan ve bir süre önce yoldaki çalışmalar nedeniyle yerinden kaldırılan durak, hafta sonunda yağan yağmurlarda, iyice aranır oldu. Mahalle sakinleri durağın bir an önce yerine konulmasını talep ediyor.

Yağışlı hava ilçemizdeki ticareti de etkilemiş görünüyordu. Hafta sonları daha hareketli olan şehir merkezinde yoğun yağışla birlikte daha az insan yoğunluğu görülüyordu. Yalnızca şehir merkezinde değil yaz aylarında vatandaşların yoğun olarak tercih ettiği yerlerden olan Değirmendere sahili bile, yağışlı havadan etkilenmiş görünüyordu. Özellikle yağışın olduğu akşam saatlerinde sahillerdeki sessizlik gözle görülüyordu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X