Yağmurların ortaya çıkardığı sorunlar

22 Eylül 2016 13:17
İlçemize uzun bir aradan sonra yağan yağmurlarla birlikte, sıcak havalarda yerini daha serin bir havaya bıraktı.

Meteoroloji, bir süreden beri yağışlı havaların bölgemizde etkisini göstereceğini belirtmişti. İlçemizde önceki akşamdan itibaren etkisini gösteren sağanak yağış, bazı yerlerde sıkıntıların yaşanmasına neden oldu.

 D-130 Karayolu’nun bazı kesimlerinde asfaltta meydana gelen bozulmalar, normal havalarda dahi araç sürücülerini etkilerken, yağmurların yağmasıyla hem araç sürücülerinin, hem de yayaların sorun yaşamalarına neden oldu. Asfaltın bazı bölümlerinde oluşan eğimlerden dolayı içerisine biriken sular araçların kontrolünü zorlaştırırken, buralarda oluşan su birikintileri de, yolun yanından yürüyen yayaların üzerine su sıçramasına neden oldu. Anayolda bazı sürücülerin hızlı seyretmesi, oluşan bu etkiyi daha da fazla arttırdı.

 Uzun bir süreden beri bakım ve asfalt çalışması bekleyen D-130 Karayolu’nun özellikle ilçemiz içerisinden geçen kısımlarının, bir an önce bakıma alınarak, asfalt çalışması yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yine daha önceki yazılarımda da ifade ettiğim gibi, bazı otobüs duraklarının zeminlerinin de bakıma ihtiyaç duyduğu görülüyor. Örneğin, Yüzbaşılar’da

D-130 Karayolu üzerinde bulunan ve vatandaşların yağmurlu havalarda korunmak için kullandıkları durağın zemininin alt seviyede kalmasından dolayı yağmurlarda içerisinin su ile dolmasına neden oluyor.

 Vatandaşlar yağışlı havalarda burada bulunan durağı kullanmadığı gibi, durağın hemen önünde biriken yağmur sularından dolayı da sıkıntı yaşıyor. İlçemizdeki yaya kaldırımlarının bazı bölümlerinde de, parke taşının yerinden oynaması ile birlikte içerisinin su dolması ile su sıçratmasına neden olabiliyor. Araç sürücülerinin de yağışlı havalarda biraz daha dikkatli seyretmeleri, özellikle yayaların olduğu yerlerden geçerken daha yavaş araç kullanmaları da, ayrı bir önem taşıyor.  

 İlçemizin muhtelif bölgelerindeki cadde ve sokaklarında, zamanla çeşitli nedenlerle oluşan çukurların da kapatılması, bundan sonra yağacak yağmurlar öncesinde önlem alınmasını gerekli kılıyor. Yine ilçemizde bulunan ve yağmur sularının akmış olduğu rögar kapaklarının bulunduğu yerlerinde elden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Rögar kapaklarının bulunduğu yerlerin yakınında bulunan kum ve çakıllar, suların rögarlara gidişini engelleyebiliyor.  

 İlçemizde yağan yağmurlardan en çok etkilenen yerlerden birisi de Kavaklı oluyor. Kavaklı’nın sahil kesiminde bulunan caddede ve kaldırımlardaki su birikintileri, gerek araç sürücüleri, gerekse kaldırımı kullanan vatandaşların tepki göstermesine neden oluyor. Geçtiğimiz yılda yağan yağmurlar sonunda Kavaklı’da aynı sorunu görmek mümkün oluyordu.

 Burada bulunan yolun bazı kısımlarının eğimli, bazı yerlerinin ise zamanla deforme olması, yağmur sularının caddede birikmesine neden oluyor. Henüz yağmurlar yeni başlamışken, ileride olabilecek daha yoğun yağışlara karşı gereken fiziki önlemlerin alınması ve alt yapıda oluşan sorunların giderilmesi, ilçemizde yaşan vatandaşları da mutlu edecektir.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X