Yağışta daha duyarlı olunmalı

24 Mart 2021 15:50
Yağışta daha duyarlı olunmalı

Susuz bir yaşam düşünmenin mümkün olmadığı günümüzde, yaşantımızın her alanında kullanmış olduğumuz suyun önemiiyi bilinmeli ve su tüketiminde daha duyarlı davranmalıyız.İlçemize son dönemler içerisine yağan yağmur, gerek barajlardaki su seviyesinin yükselmesi gerekse tarıma olumlu etki yapmış görünüyor. Son yağan yağmurlarla birlikte, ilçemizin bazı noktalarında ise olumsuzluklar görüldü.Yağmur yağışı, özellikle önceki gün kuvvetli rüzgar ile etkisini daha da fazla hissettirdi. İlçemizin içinden geçen ve gün içerisinde çok sayıda aracın kullandığı D-130 Karayolu’nun bazı kesimlerinde asfaltta oluşan bozulmalardan dolayı su birikintileri, araç sürücüleri açısından olumsuzluk meydana getirdiği gibi yayalara da sorun oluşturmuş göründü.

 Kapalı pazarların her yönüyle büyük bir avantaj sağlıyor. Kapalı pazarlar, kurulmuş oldukları yerlerde gerek fiziki şartlarının elverişli olması, gerekse pazara alışverişe gelen vatandaşların otopark ihtiyacını karşılaması dolayısıyla, hem pazar esnafı hem de vatandaşlar tarafından fazlasıyla tercih ediliyor.Vatandaşların alışveriş ihtiyaçlarını karşılamada büyük ilgi gören semt pazarları, ilçemizin çeşitli yerlerinde ve haftanın belirli günlerinde kurulmaya devam ediyor. Yağışlı havalar, semt pazarında hizmet veren esnaflar için olumsuzluk oluşturabiliyor. Bu nedenle kapalı pazarların önemi yağışlı havalarda daha iyi anlaşılıyor. İlçemizdeki semt pazarlarının kapalı pazara dönüşmesi gerek pazarda hizmet sunan esnaflar, gerekse alışveriş yapan vatandaşlar açısından oldukça büyük fayda sağlayacaktır.

Daha önceleri yağışlı havalarda dile getirdiğim bir konuyu ise yine son yağan yağmur yağışlarında da görmek mümkün oldu. İlçemizin ara sokaklarında ise bazı araç sürücülerinin havaların yağışlı olduğu günlerde gereken duyarlılığı göstermemesi, yayalar için sorun oluşturuyor. Ara sokaklarda kaldırımların dar olması, yol ile olan mesafesinin yakın olması ve bazı araç sürücülerinin hız konusunda dikkatli olmaması, yayaların araçlardan sıçrayan su ile ıslanmasına neden olabiliyor. Özellikle yağışlı havalarda araç sürücülerinin bu konuda gereken duyarlılığı göstermesi önem taşıyor.Bu konuda yayaların hakkını gözeten ve duyarlı hareket eden sürücüler olduğu gibi, tam tersine davranan sürücüleri de görebilmek mümkün oluyor.

 İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları yerlerde en başta gelen şeyin ise saygı olduğunu düşünüyorum. Saygı kavramı yalnızca büyüklerin küçüklerinden beklediği bir davranış veya söz olmaktan çıkıp, herkesin birbirine göstermek durumunda bulunduğu bir davranış biçimidir. Saygı yalnızca toplumda değil, bulunmuş olduğumuz her yerde gösterilmesi gereken ve beklenen bir olgudur. Fakat saygı kavramının da günümüzde eskisi kadar yer bulmadığını söylemek maalesef mümkün olabiliyor.Yağışlı havalarda araç içerisinde bulunan sürücülerin, yayalara daha duyarlı davranması ve yolun karşısına geçişte öncelik tanıması, olması gereken ve beklenen bir davranış şeklidir.Ortak değerlerimizden saygı, sosyal dayanışmayı yaratan ve sürekli kılan en önemli faktörlerdendir. 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X