Yağışlı havanın etkisi

19 Aralık 2018 14:04

İlçemizde son günlerde etkili olan sağanak yağış barajların dolması ve tarım adına fayda sağlarken, bununla birlikte yağan yağmurlarla ilçemizin bazı noktalarında yaşanan sıkıntılar, son yağan yağışlarda da kendini göstermiş görünüyor. Yaşanan sorunların, genellikle bazı yollardaki zeminin bozuk olmasından kaynaklandığı da gözlemleniyor. Özellikle ilçemizin içinden geçen ve oldukça fazla trafik yoğunluğunun olduğu D-130 Karayolu’nun bazı kesimlerinde meydana gelen bozulmalar, gerek sürücülerin gerekse yayaların sorunlarla karşılaşmasına neden olabiliyor.

 Anayolun kenarında bulunan kaldırımların daha geniş olması yayaların, yolda biriken suların üzerlerine gelmesini bir nebze önlesede, dar olan sokak ve caddelerde oluşan su birikintileri, sorun oluşturabiliyor. Yağışların devam etmesi ile birlikte ilçe merkezinde bazı noktalarda oluşan su birikintileri vatandaşlara zor anlar yaşatabiliyor. İrili ufaklı çukurlara yağan yağmur sularının dolması, özellikle hava kararması ile birlikte sürücüler için tehlike oluştururken, çukurlara biriken suların sıçraması ile yayalarında zor durumda kalmalarına neden olabiliyor.

 Bunun yanında her zamanki gibi yağışlı havalarda bazı duyarsız sürücülerin sergilemiş olduğu davranışlar da yayalara sorun oluşturdu. Özellikle ara sokaklarda ve dar olan kaldırımların bulunduğu noktalarda, bazı sürücülerin yayalara aldırış etmeden hızlı araç kullanması ise saygısızlığın boyutunu gözler önüne seriyor. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da empati yapmanın etkili olacağı kanaatindeyim. Yağışlı hava ilçemizdeki ticareti de etkilemiş göründü.

 Trafik ışıklarının süresi

Yüzbaşılar mevkiindeki trafik yoğunluğunu azaltacak ve trafiğin transit olarak işlemesine olanak sağlayacak olan köprülü kavşak çalışması devam ediyor. Gölcük’teki 3. Köprülü Kavşak olacak Yüzbaşılar’ın inşa çalışmaları devam ederken, bu noktada yayalar ise anayolun karşısına geçerken sorun yaşıyor.

 Kavşak çalışmaları başlamadan önce trafik ışıklarının olduğu yerde yaya geçidi bulunuyordu.

Kavşak çalışmalarının başlaması ile anayoldaki trafiğin daha akıcı olması için olsa gerek, yayalar için karşıya geçişte yanan yeşil trafik lambasının süresi o kadar kısa ki, yayalara yeşil yandığında yolun karşısına geçebilmek için adeta koşmak gerekiyor. Yayalara yeşil ışık yandığında yolun karşısına geçmeye başladığınızda, trafik ışıkları yayalar için kırmızıya dönüveriyor. Yani daha yolun karşısına geçmeden geçiş için yayalara ayrılan bölümün ortasında kalabiliyorsunuz.

 Yayalar için trafik ışığının süresi anayoldaki trafik akışı için ayarlanmış olabilir belki, ama bu kezde yayalar sorun yaşayabiliyor. Üstelik yaşlı ve engelli vatandaşlarında bu noktadaki yayalara ayrılan bölümden karşıya geçiş yaptıkları ve havaların da yağışlı olması düşünüldüğünde, trafik ışıklarındaki yayalara ayrılan sürenin gözden geçirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X