Yağışlı havalarda gereken duyarlılık

20 Aralık 2021 15:28
Yağışlı havalarda gereken duyarlılık

Kış aylarında olmamıza rağmen beklenen kar yağışı ilçemize henüz yağmasada, son günlerde yağan yağmur yağışı, barajlardaki su seviyesinin yükselmesi ve tarım için faydalı oldu. Yağışların barajlara olumlu etki yapmasının yanında su tasarrufu konusuna da değinmeden geçemeyeceğim. Günümüzde en önemli tasarruf kalemi olarak, hemen her alanda kullanılan su bulunuyor.Susuz bir yaşam düşünmenin mümkün olmadığı günümüzde, yaşantımızın her alanındakullanmış olduğumuz suyun önemini bilinmeli ve su tüketiminde daha duyarlı davranmalıyız.Geçtiğimiz günlerde yağan ve daha çok yüksek kesimlerde etkisini gösteren kar yağışı, Eriklitepe Tabiat Parkı’nda ise adeta kartpostallık görüntüler oluşturmuştu.

Bununla birlikte yağışların birtakım sorunları da beraberinde getirdiği de görülüyor. İlçemizin merkezinde yağışlardan kaynaklanan sorun ise duyarsız sürücülerin dikkatsizliğinden meydana geliyor. Şehir merkezinde dar sokakların bulunması, yolun kenarına biriken suların araçların hızlı geçmesiyle yayaların üzerine sıçraması hiçte hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bazı araç sürücülerinin bir konuda daha duyarsızlığını görebilmek mümkün oluyor. O da şehir merkezinde, yağışlı havalarda yolun karşısına geçmeye çalışan ve yağmurda ıslanan yayaların, adeta araç sürücülerinin gözlerinin içine bakarak yol istemesi. Bu konuda yayaların hakkını gözeten ve duyarlı hareket eden sürücüler olduğu gibi, tam tersine davranan sürücüleri de görebilmek mümkün olabiliyor. Hatta bu duruma yaya şeritlerinin olduğu yerde bile denk gelebiliyorsunuz. Normalde yaya şeridinin başında yolun karşısına geçmek için bekleyen yayalara yer vermek gerekirken, bazı sürücüler adeta yayaları görmezden gelerek kendi bildiklerini okuyor. Her yerde geçerli olan bir kural vardır ki; o da saygı. Saygının olmadığı bir yerde, hiçbir şey bekleyemezsiniz.

Duyarsızlık, insanların çevresinde olanlara kayıtsız kalması olarak yorumlanabilir. Karşılaşılan bazı olaylar, bazı kimselerin yaşamış oldukları toplumda sorumluluklarının farkına varamadıklarını veya birçok konuda umursamaz davranışlar sergilediğini gösteriyor. Bazı kimseler yapmış oldukları hatalı davranışların farkında olmazken, bazıları da farkında olup umursamaz davranışlar sergileyebilmektedir. İstenmeyen davranış biçimlerini sergileyen kimselerin yalnızca, ‘bana yapılsaydı ne düşünür, ne hissederdim’ diye düşünmeleri bile yaşanan birçok olumsuzlukların önüne geçmesinde büyük etken olacaktır. Yani empati yapılması, birçok olumsuz davranışların önüne geçmede yeterli olacaktır.

İnsanların bir arada bulunduğu toplumda sergilemiş oldukları örnek davranışlar, hem o kimseye olan saygınlığı arttırır hem de diğer bireylerin o kimsenin yaptığı davranışları örnek almasında etken olur.İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları yerlerde saygı önemli bir yer tutmaktadır. Saygı kavramı yalnızca büyüklerin küçüklerinden beklediği bir davranış veya söz olmaktan çıkıp, herkesin birbirine göstermek durumunda bulunduğu bir davranış biçimidir. Saygı yalnızca toplumda değil, bulunmuş olduğumuz her yerde gösterilmesi gereken ve beklenen bir olgudur.

İnsanların, yaşamış olduğu topluma karşı bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Fakat günümüzde bazıları özellikle yaşamış olduğu toplumda, çevreye karşı olan sorumluluklarını görmezden veya bilmezden gelerek, sorumsuzluk örneğisergileyebildiğini görebilmekte mümkün olabiliyor. Gereken sorumluluğu taşımayan kimselerin yapmış oldukları davranışlara toplumun ortak olarak bulundukları birçok alanda denk gelebilmek mümkün olabiliyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X