Yağışlarla gelen sorunlar

23 Ağustos 2017 13:42

Bölgemizde uzun bir süreden beri yüksek değerlerde seyreden hava sıcaklıkları, önceki gün yağan yağmurla birlikte, yerini bir nebze olsun daha serin bir havaya bıraktı. Aşırı sıcaklardan bunalan vatandaşlar için adeta nefes aldıran yağmurlar, ilçemizde birtakım sorunları da beraberinde getirdi.Önceki gün sabah işlerine gitmek için evlerinden çıkan Gölcüklüler, sağanak yağmurla karşılaştılar. İlçemizden geçen D-130 Karayolu’nun yakınında oturmuş olmam dolayısıyla, ağır tonajlı araçların karayolunu kullanması nedeniyle yolun getirdiği gürültüye alışmışken, hemen her yağmurda gördüğümüz manzara ise değişmedi.

Benim gibi, karayolunun kenarında bulunan kaldırımları kullanmak durumunda bulunan vatandaşlar, ilçemize yağan yağışlar sonrasında yaya ulaşımında sorunlarla karşılaşabiliyor. Daha önceki yağışlarda da benzer sorunların yaşandığı ve benimde önceki yazılarımda ifade etmiş olduğum, ana yolda meydana gelen asfalttaki eğim ve bozulmalar son yağan yağışlarla birlikte sorun olarak yine kendini gösterdi.

Bu sorunu hemen her yağışta yaşayan birisi olarak, anayolun kenarındaki yaya kaldırımlarını kullanmak mümkün olmuyor. Zamanla asfaltta oluşan eğimlere yağan yağmur sularının dolması ile birlikte birde bahsetmiş olduğum gibi ağır tonajlı araçlarında yolu oldukça yoğun olarak kullanmaları, vatandaşların kaldırım kenarında araçların geçmesini bekledikten sonra, araçların sıçratmış olduğu sulardan kaçmak için koşarak kaldırımı geçmesi, geçemeyenlerinde baştan sonra ıslanma görüntülerine rastlayabiliyorsunuz.

İlçe merkezinde de benzer sorunlar görüldü. Yağmurun gün içerisinde şiddetini arttırmasıyla birlikte, vatandaşlar korunmak için saçak altlarına sığındı. Gölcük’ün merkezinde bulunan Amiral Sağlam Caddesi’nde ise yolun karşısına geçmek isteyen vatandaşlar, caddenin üst kesimlerinden akan yağmur sularının oluşturduğu yoğunlukla, ne yapacaklarını bilemedi. Yalnızca Amiral Sağlam Caddesi değil, diğer caddelerde de aşırı yağış günlük hayatı oldukça fazla etkiledi.

Ara sokaklarda da durum farklı görünmüyordu. Aşırı yağış sonucu sokak ve caddelerde oluşan su birikintileri, vatandaşlara zor anlar yaşattı. Buna karşılık bazı araç sürücülerinin duyarsızlığını da görmek mümkün oldu. Özellikle şehir merkezine yakın sokaklarda oluşan su birikintilerini görmezden gelen bazı sürücüler, yayalara aldırış etmeden araçlarını kullanmaya devam etti. Durum böyle olunca araç sürücüleri ile yayalar arasında zaman zaman gergin anlarda yaşandı.

D-130 Karayolu’nun ilçemizin içinden geçen bölümlerinin birçok yerinde aşırı yağan yağmurlar sonunda oluşan su göletleri, gerek araç sürülerine gerekse yayalara zor anlar yaşattı. Büyük su birikintilerinin olduğu yerlere hızlı bir şekilde giren sürücüler, direksiyon hakimiyetini kaybetme riski ile karşı karşıya geldi. Aşırı yağan yağmurlardan ilçemizdeki esnaflar da etkilendi. Yoğun yağmurda dışarı çıkmamayı tercih eden vatandaşlar, ilçede ticaretin azalmasında etkili oldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X