Verilen emeğe saygı duyulmalı

02 Ağustos 2019 14:57

Gölcük, son yıllarda artan nüfusla doğru orantılı olarak büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. 161 Bini geçen nüfusuyla ilçemiz, birçok yerde bulunmayan doğal güzellikleri ile Gölcük’te çalışıp emekli olan vatandaşların da burada sürekli olarak ikamet etmelerinde önemli etken oluyor. Haliyle coğrafi olarak büyüyen ve nüfusu artan ilçemizde de vatandaşların ortak kullanımına sunulan hizmetlere yenileri ekleniyor.

Toplumun ortak kullanımında olan ve genelini ilgilendiren hizmetlere bazı duyarsız kimselerin, sahip çıkmadığı gibi zarar verdiği de gözlemlenebiliyor. Bu kimselerin yapılan hizmetlere vermiş olduğu zararı ise toplumda yaşayan insanlar çekiyor. Üstelik verilen bu zararlar bazı durumlarda insanların can ve mal emniyeti açısından da tehlikeli olabiliyor. Daha çok mahalle ve sokak aralarında araç sürücülerinin kör noktası diye tabir edilen köşe başlarında aynalar bulunuyor.

Bazı kimseler için çok fazla bir şey ifade etmesede, araç sürücülerinin, diğer yönden gelen araçları görebilmesi için konulan aynalara duyarsız kimselerin vermiş olduğu zararlar, aynı zamanda araç sürücüleri için tehlikeli durumların yaşanmasına neden olabiliyor. Konulan aynalara zarar veren kimselerin, bu davranışları ile ellerine geçiyor merak ediyorum.

İlçemizin çeşitli yerlerinde özellikle yayaların daha yoğun olarak bulunduğu veya okullara yakın bölgelerdeki yollarda araçların hız yapmasını önleyen kasisler bulunuyor. Bu hız kesici kasislerin bir kısmı zamanla deforme olup, yerinden çıkarken, bazısına ise zarar verildiği gözlerden kaçmıyor. Öyleki bazı yerlerde kasisin yarısı oldukça sağlam bir şekilde dururken, diğer bir yarısının yerinde olmadığı gözlemleniyor.

Bununla birlikte daha önceleri de ifade etmeye çalıştığım gibi hız kesici kasislerin elden geçirilerek, standardının sağlanması gerektiğini düşünüyorum. İlçemizde gerek araç sürücülerinin gerekse yayaların yön bulmada kullandıkları yön gösterici, trafik uyarı veya ikaz levhaları bulunuyor. Bu levhalara da duyarsız, topluma karşı saygısı olmayan bazı kimseler tarafından zarar veriliyor.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışma ile ilçemizin merkezinde eksik olan noktalara çöp kutuları konuldu. İlçemizin daha temiz kalması adına çoğaltılan çöp kutularına, benzer şekilde, duyarsız kimselerin ihtiyacı olmadığı da anlaşılıyor. Bu çöp kutularına da çevreye karşı saygısı olmayan kimseler tarafından zarar verildiği görülüyor. Kaldırımda duran bir çöp kutusunun yaklaşık 45 derece eğik olmasını anlamakta mümkün değil. 

Araçların hatalı park etmesini önlemek için yapılan dubalara verilen zararı söylemeye gerek yok herhalde. Önceleri dubalara kısmen verilen zararlar, şimdilerde yerini dubaların tamamen ortadan kaldırılması şeklinde zarar verildiği şeklinde görülüyor. Toplumun genelini ilgilendiren hizmetlere ve sunulan imkanlara zarar vermek demek, ekonomiye de, verilen emeklere de zarar vermek demektir. Bunu unutmamak gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X