Üsküdar Vapuru faciasının 65. yılı

28 Şubat 2023 15:08
Üsküdar Vapuru faciasının 65. yılı

1 Mart 1958 tarihinde meydana gelen Üsküdar Vapuru faciası, herkesin içinde büyük yaralar açmıştır. 1 Mart 1958 tarihi, bölgemiz için tarifi olmayan acıların yaşandığı, hepimizi üzüntüye boğan bir gün olarak tarihe geçmiştir. O yıllarda Gölcük, Karamürsel ve civarında öğrencilerin eğitimlerini sürdürebilecekleri yeterli imkanlar bulunmuyordu.Öğrenciler lise eğitimleri için Karamürsel, Gölcük ve çevresindeki yerlerden İzmit’te bulunan okullara gidiyordu.

Yine o yıllarda hafta sonlarında Cumartesi günleri de yarım gün eğitime devam ediliyordu. O yıllarda öğrenciler İzmit’e gitmek için kara ulaşımının da kısıtlı olması ve ekonomik olması nedeniyle deniz ulaşımını daha çok tercih ediyordu. O günkü şartlarda deniz yolunun ulaşımda önemi oldukça büyüktü.

Üsküdar Vapur faciasının yaşandığı tarih olan 1 Mart 1958’de okulların yarım gün eğitim vermesi dolayısıyla, Üsküdar vapurunda bulunan yolcuların çoğunluğunu öğrenciler oluşturuyordu. 1 Mart 1958 tarihinde İzmit’teki okullardan çıkan yüzlerce öğrenci, evlerine gitmek üzere, Üsküdar Vapuruna bindiler. İzmit-Karamürsel arasında sefer yapan Üsküdar adlı yolcu vapuru, hareket ettikten bir süre sonra şiddetli rüzgarın etkisiyle Derince açıklarında önce çoğu kısmı ahşap olan kaptan köşkünün uçmasıyla batmıştır.

Üsküdar Vapurunun batmasıyla birlikte birçok kişi denizden kurtarılır. Fakat olayın çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesi nedeniyle yaşanan kayıplarda maalesef fazla olur.Vapur faciası sonrasında tam olarak sayısı bilinmemekle birlikte çoğu lise öğrencisi olan yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Facianın olduğu tarihten itibaren uzun yıllar geçmesine rağmen sıcaklığı ve içimizde açmış olduğu yara hala tazeliğini korumaktadır.

65. yıldönümünde Üsküdar Vapuru faciasında hayatlarını kaybeden şehitlerimizi rahmetle andığımız bugün, halkımız üzerinde tarifi mümkün olmayan derin izler bırakmıştır. Olayın yaşandığı 1 Mart 1958 tarihinden sonra her yıl, vapur faciasında hayatını kaybedenler için anma törenleri düzenlenmektedir. 

Gölcük Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Üsküdar Vapuru faciasının 65.yıldönümünde hayatını kaybedenleri unutmazken, anma programı düzenliyor. Gölcük Belediyesi 1 Mart Üsküdar Şehitliği’nde yapılacak anma programında; çelenkler sunulacak, protokol konuşmaları ile birlikte Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla faciada hayatını kaybedenler bir kez daha büyük bir hüzünle yad edilecek. Bu programın devamında ise saat 13.45’da, Tevfik Hoca Camii’nde Mevlid-i Şerif okunacak.

Geriye dönüp baktığımızda Üsküdar Vapuru faciasının üzerinden tam 65 yıl geçmiş. Ama acısı yüreklerimizde tazeliğini korumaya devam ediyor. 1 Mart 1958 tarihi bugün hala içimizde derin bir yara ve büyük bir burukluk olarak durmaktadır. Bundan 65 yıl önce meydana gelen Üsküdar Vapuru faciasında hayatını kaybeden şehitlerimizeAllah’tan rahmet, aileleri ve yakınlarına sabırlar diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X