Trafikte saygı ve empati kavramı

18 Mayıs 2021 17:32

Gölcük,önemli bir ulaşım ağının üzerinde bulunuyor. Gün içerisinde çok sayıda aracın kullanmış olduğu D-130 Karayolu, ulaşım noktasında önemli bir görev yerine getiriyor. Geçtiğimiz dönemler içerisinde D-130 Karayolunda, trafiğin kesintisiz ve daha akıcı işlemesi adına birçok proje hayata geçirilmiş ve yatırımlarla birlikte, anayolda eskiden görülen trafik yoğunluğu daha da azalmıştı.

İnsanların günlük yaşamlarından bir parça da, trafikte geçmektedir. İster araç kullanan bir kimse olun, isterseniz yaya olun hiç fark etmez nihayetinde bir yerden bir yere giderken ulaşım araçlarını kullanmak durumundasınız. Trafikte ise yaya güvenliği öncelikli bir konudur. Yayaların önceliği olduğu ve yaya güvenliğinin yalnızca yaya geçitlerinde değil yayaların bulunduğu her yerde dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu unutmamak gerekiyor.

İlçemizde artan nüfusla birlikte araç sayısında da gözle görülür bir artış yaşandığı muhakkak. Zaten bu durum, ilçemizdeki otopark olarak kullanılan yerlerin yoğunluğundan da anlaşılıyor. Özellikle şehir merkezine yakın noktalardaki otopark alanları, araç sürücüleri tarafından yoğun ilgi görüyor. Araç sayısının fazla olması ise hiç kimseye trafikte saygısızlık yapması hakkını da vermiyor. Bazı araç sürücüleri önceliğin her zaman yayalarda olduğunu unutmuş olacak ki veya kendilerini hiç yaya olmuyorlar ki, bilindik saygısızca davranışlarda bulunabiliyor. Trafikte araç kullanan bazı duyarsız ve sorumsuz sürücüler, araç kullanırken yol yalnızca ona aitmiş gibi davranarak, hem kendilerini hem de karşıdaki araç sürücülerini veya yayaları tehlikeye atabilmektedirler. 

Son dönemlerde, araç sürücülerinin yaya güvenliği konusunda daha dikkatli oldukları ve duyarlı davrandıkları da gözlerden kaçmıyor. Aslında araç sürücüleri de yaya oluyor. Yani sürücülerde yaya olduğunda diğer araç sürücülerinin kendisine öncelik tanımasını bekliyor. O halde her sürücü yaya güvenliği ve önceliği konusunda kendisini yaya yerine koyarak hareket etmeli ve buna uygun davranışlar sergileyebilmelidir.

Saygı, insanların birbirlerine karşı olan tutum ve davranışların farkında oldukları, karşılıklı ilişkilerini anlayış çerçevesinde benimsedikleri bir olgudur. Saygı, bir yerde karşımızdaki insanların düşüncelerine, değerlerine önem vermek ve yaşam hakkına riayet etmektir. Saygı empati kurarak, ‘bana yapılsa ne düşünürdüm’ diye hareket edebilmektir. Bir kimsenin kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi bir başkasına yapmaya hakkı olmadığını düşünüyorum. Empati kurmak, bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Özellikle trafikte empati yapmanın oldukça önemli ve gerekli olduğu kanaatindeyim.

Saygı kavramı yaşantımızın her bölümünde yer bulmaktadır.  Saygılı olmak insandan bir şey eksiltmez, aksine çok şey kazandırır. Trafikte olumsuz durumların olmaması için yapılması gereken tek şey kurallara uymaktır. Kurallara uyulduğu müddetçe, olumsuz durumlar da yaşanmayacaktır. Herkesin trafik kurallarına uyması, öncelikle can güvenliği açısından önemlidir. Bunun yanında saygı ve hoşgörüde, her alanda olduğu gibi trafikte de geçerli bir kavramdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X