Trafikte saygı unutulmamalı

27 Ekim 2021 16:26

Gölcük, D-130 Karayolu üzerinde önemli bir ulaşım ağının üzerinde bulunuyor. Bu nedenle gün içerisinde çok sayıda aracın kullanmış olduğu anayoldaki ulaşım noktasında ilçemiz önemli bir görev yerine getiriyor. Geçtiğimiz dönemler içerisinde D-130 Karayolunda, trafiğin kesintisiz ve daha akıcı işlemesi adına birçok proje hayata geçirilmiş ve yapılan yatırımlarla birlikte, anayolda eskiden görülen trafik yoğunluğu daha da azalmıştı. Anayolda trafiğin daha akıcı bir hale gelmesinde, geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen trafik düzeni de etkili olmuştu. Bununla birlikte Gölcük’te geçtiğimiz yıllarda tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulan köprülü kavşaklar, ulaşım konusunda yaşanan sorunları ortadan kaldırmış ve köprülü kavşakların bulundukları bölgelerde trafiğin kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde işlemesine olanak sağlamıştı. Gölcük’te ihtiyaç duyulan cadde ve sokaklarda yapılan asfaltlama çalışmaları da, ulaşım konusunda büyük katkı sağlıyor.

İnsanların günlük yaşamlarından bir parça da, trafikte geçmektedir. İster araç kullanan bir kimse olun, isterseniz yaya olun nihayetinde bir yerden bir yere giderken ulaşım araçlarını kullanmak durumundasınız. Bazı durumlarda, trafikte araç kullanan bazı duyarsız sürücüler, araç kullanırken yol yalnızca ona aitmiş gibi davranarak, hem kendilerini hem de karşıdaki araç sürücülerini veya yayaları tehlikeye atabilmektedir.

Artan nüfusla birlikte araç sayısında da gözle görülür bir artış yaşandığı muhakkak. Zaten bu durum, ilçemizdeki otopark olarak kullanılan yerlerin yoğunluğundan da anlaşılıyor. İlçemizde bulunan otopark alanlarında gün içerisinde araç parkı bulabilmek, neredeyse imkansız hale gelebiliyor. Şehir merkezi ve civarında bulunan otopark alanlarına araç sürücüleri yoğun ilgi gösteriyor. Otopark alanlarında da bazı kimselerin hatalı araç park etmelerinden kaynaklı sorunlar yaşanabiliyor. Araç parkı için belirlenen çizgilerin dışına park edilmesi veya park eden araçların çıkışlarını engelleyecek şekilde araç parklarının yapılması, sürücüleri zor durumda bırakabiliyor. Bununla birlikte, araç sayısının fazla olması ise kimseye trafikte saygısızlık yapması hakkını da vermiyor. Bazı araç sürücüleri önceliğin yayalarda olduğunu unutmuş olacak ki duyarsız davranışlarda bulunabiliyor.Toplu ulaşım araçlarında yaşça küçüklerin, büyüklerine yer vermesi de saygı kuralları içerisindedir.

Her alanda olduğu gibi bu konuda da saygı kavramı ön plana çıkıyor.Saygı, insanların birbirlerine karşı olan tutum ve davranışların farkında oldukları, karşılıklı ilişkilerini anlayış çerçevesinde benimsedikleri bir olgudur. Saygı, bir yerde karşımızdaki insanların düşüncelerine, değerlerine önem vermektir. Saygı aynı zamanda, empati kurarak, ‘bana yapılsa ne düşünürdüm’ diye hareket edebilmektir.

Bir kimsenin kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi bir başkasına yapmaya hakkı olmadığını düşünüyorum. Yani özellikle trafikte empati yapmanın oldukça önemli ve gerekli olduğu kanaatindeyim. Empati kurmak, bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır.Saygı bir kimsenin içinden gelmelidir. Bir kimseye saygılı olması konusunda baskı yapmak, o kimsenin ileride daha saygılı olacağı anlamına da gelmez. Bir müddet saygılı gibi görünür fakat geçen zaman içerisinde, yapmış olduğu saygısızca hareketlerine devam eder. Saygılı davranmak insandan bir şey eksiltmez, aksine çok şey kazandırır. Trafikte saygının yanında hoşgörü, anlayış ve sabır kavramlarını da unutmamak gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X