Trafikte saygı unutulmamalı

11 Ağustos 2021 16:59
Trafikte saygı unutulmamalı

D-130 Karayolu üzerinde bulunan ilçemizde, gün içerisinde yoğun araç trafiği görülüyor. Çok sayıda aracın transit olarak kullandığı anayol, özellikle sabah ve akşam mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde daha yoğun bir görünüme bürünüyor. Gölcük’te geçtiğimiz dönemlerde yol genişletme çalışması yapılarak hizmete sunulan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, anayolda oluşan trafiğin azalmasına yardımcı oluyor.

 Bununla birlikte nüfusun artması ile birlikte araç sayısında görülen artış, otopark ihtiyaçlarını da ortaya çıkarıyor. İlçemizde eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alan, geçtiğimiz aylarda düzenleme çalışması yapılarak hizmete sunulan Donanma Caddesi üzerindeki otopark alanı ve Merkez Mahallesi’nde yer alan otopark alanı, araç sürücüleri tarafından yoğun olarak tercih edilen yerler arasında bulunuyor. Özellikle yaz aylarında yoğun olarak ilgi gören yerler arasında bulunan Değirmendere’de hizmet veren kapalı otopark ise beldenin otopark ihtiyacının önemli bir kısmını karşılıyor. Yalnız burada değinmek istediğim konu ise cumartesi günleri Değirmendere’de kurulan semt pazarı araç trafiği konusunda bir yoğunluk oluşturuyor. Semt pazarının kurulmuş olduğu alan kapalı otoparkın hemen yanında olmasına rağmen bazı araç sürücülerinin Başkomutan Caddesi’ne araçlarını hatalı park etmeleri, caddede ulaşımı olumsuz olarak etkileyebiliyor.

 Trafikte saygı kavramı ise her zaman güncelliğini korumaya devam ediyor. Saygı, insanların birbirlerine karşı olan tutum ve davranışların farkında oldukları, karşılıklı ilişkilerini anlayış çerçevesinde benimsedikleri bir olgudur. Saygı, bir yerde karşımızdaki insanların düşüncelerine, değerlerine önem vermek ve yaşam hakkına riayet etmektir. Saygı empati kurarak, ‘bana yapılsa ne düşünürdüm’ diye hareket edebilmektir. Saygı kavramı yaşantımızın her bölümünde yer bulmaktadır.  

 İnsanların günlük yaşamlarından bir parça da, trafikte geçmektedir. İster araç kullanan bir kimse olun, isterseniz yaya olun hiç fark etmez nihayetinde bir yerden bir yere giderken ulaşım araçlarını kullanmak durumundasınız. Trafikte araç kullanan bazı duyarsız sürücüler, araç kullanırken yol yalnızca ona aitmiş gibi davranarak, hem kendilerini hem de karşıdaki araç sürücülerini veya yayaları tehlikeye atabilmektedirler.  

 İlçemizde artan nüfusla birlikte araç sayısında da gözle görülür bir artış yaşandığı muhakkak. Zaten bu durum, ilçemizdeki otopark olarak kullanılan yerlerin yoğunluğundan da anlaşılıyor. Fakat araç sayısının fazla olması hiç kimseye trafikte saygısızlık yapması hakkını da vermiyor. Otopark alanlarında diğer araç sürücülerini olumsuz olarak etkileyen hatalı parklar konusunda da duyarlı olmak gerekiyor. Bazı araç sürücüleri ise önceliğin yayalarda olduğunu unutmuş olacak ki veya kendilerini hiç yaya olmuyorlar ki, bilindik saygısızca davranışlarda bulunabiliyor. Yaya geçitlerinin olduğu yerlerde yayalara öncelik hakkı olmasına rağmen bazı araç sürücülerinin bu duruma hiçte dikkat etmedikleri görülebiliyor.  Bazı araç sürücülerinin ise gecenin ilerleyen saatlerinde mahalle aralarında korna çalarak veya müzik son ses gezmesi ise saygısızlığın bir başka boyutunu gözler önüne seriyor. Bu şekilde sorumsuz davranan kimseler için hastamı var, yaşlımı var umurunda değil. Yaşanılan toplumda saygılı olmak insandan bir şey eksiltmez, aksine çok şey kazandırır. 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X