Trafikte oluşan yoğunluk

07 Eylül 2021 16:11

2021-2022 eğitim-öğretim yılı pazartesi günü okullarda ilk ders zilinin çalması ile başladı. Eğitim-öğretim döneminin başlaması ile birlikte ilk iki gün trafik yoğunluğu da kendisini oldukça fazla hissettirdi. D-130 Karayolu başta olmak üzere, ilçemizin birçok caddesinde, diğer günlere göre daha fazla görülen trafik yoğunluğu, bazı noktalarda ulaşımda sıkıntı yaşanmasına neden oldu.D-130 Karayolu üzerinde bulunan ilçemizde anayoldaki trafiğin daha akıcı ve kesintisiz işlemesi adına geçtiğimiz yıllarda birçok proje yapılarak vatandaşların hizmetine sunulmuştu. Özellikle ilçemizde yapılan köprülü kavşaklar, ulaşım noktasında büyük katkılar sunmuş, anayoldaki trafik daha sağlıklı olarak işlemeye başlamıştı. Bununla birlikte, ilçemizde geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen yeni trafik düzeni ile hem anayoldaki trafik akışı daha kesintisiz olmuş hem de ilçemizde yapılan düzenlemeler ile şehir merkezinden anayola çıkışta oluşan yoğunluk ortadan kaldırılmıştı.
Eğitim-öğretim dönemi ile birlikte trafiğe çıkan araç sayısında belirgin bir artış mutlaka oluyor fakat oluşan trafik yoğunluğundan dolayı bir yerden başka bir yere gidecek olan vatandaşlarsorun yaşayabiliyor.Gölcük’te anayolda oluşan trafik yoğunluğu ise ilçemizin giriş noktası olan Kerimağa rampasında başlıyor. Sabah saatlerinde etkili olan trafik yoğunluğu, belirtilen bölgeden donanma ışıkları mevkiine kadar uzayıp gidiyor. Donanma ışıklar mevkiinde bulunan ve araçların Donanma Caddesi’ne dönebilmesi için ayrılan yolda araçların oluşturmuş olduğu uzun kuyruklar ise, bu mevkide trafik sıkışmasında etkili oluyor. İlçemiz içinden geçen kesimde anayolda oluşan trafik sıkışıklığının nedenleri arasında yolun transit güzergah hattında bulunuyor olması geliyor. Yani yalnızca ilçemiz ve çevre belde ve ilçelerden araçlar değil, transit olarak diğer araçların kullanmasından kaynaklanıyor. Üstelik bu araçların önemli bir kısmını da ağır tonajlı araçlar oluşturuyor.
Sabah saatlerinde ilçemizin Değirmendere-İzmit yönünde oluşan yoğunluk, akşam saatlerinde ise tam tersi olarak, İzmit yönünden gelişteki kesimde yaşanıyor. Bu bölgede de uzun araç kuyrukları görülüyor. Öyle ki bazen uzayan araç kuyruğu ilçemizin giriş noktasına kadar gidebiliyor. Burada oluşan uzun araç kuyrukları, donanma ışıklarının olduğu yerden tam ters durumda bulunan hastane yolunun oraya kadar uzayabiliyor.
Geçtiğimiz dönemlerde genişletme çalışması yapılarak hizmete giren Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi ise anayolda oluşan trafik yoğunluğunun azalmasına önemli bir katkı sunuyor.
Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ninşehir merkezi trafiği ile birleşmesi ise merkezdeki trafik yoğunluğununartmasında etken oluyor. Donanma Caddesi’nde ise gerek Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nden gelen, gerekse ilçe merkezinden anayola çıkış yapmak isteyen araç sayısından dolayı yoğunluk oluşuyor.
Donanma Caddesi’nin de, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde olduğu gibi düzenleme çalışması yapılmasının, burada oluşan trafik yoğunluğunu azaltabileceğini düşünüyorum. Böylelikle gerek şehir içi trafiği, gerekse D-130 Karayolu’na bağlantıda oluşan sorunların giderilmesine katkıda bulunacağı kanaatindeyim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X