Trafik yoğunluğunun etkisi

22 Eylül 2017 14:17
Yeni eğitim öğretim döneminin ilk haftası geride kaldı.

 Geçen bir haftanın sonrasında okulların açılmasının en belirgin özelliği ise trafikte görüldü. Okulların açıldığı ilk gün olan pazartesi günü en yoğun gününü yaşayan ilçe trafiği, daha sonraki günlerde bir nebzede olsa ilk günkü yoğunluğa rağmen biraz daha normale dönmüş gibi görünüyordu. Üstelik trafik yoğunluğu yalnızca ilçemizden geçen D-130 Karayolu’nda değil, ilçemizin belirli caddelerinde ve ara sokaklarında da kendisini hissettirdi.

 Okulların açıldığı ilk gün ilçemizin İzmit yönüne doğru giriş noktası olan Kerimağa rampasında başlayan yoğunluk, çıkış noktasına kadar devam etti. Devam eden günlerde de görülen trafik yoğunluğunda öğrenciler okula yetişebilme, çalışan kesim ise işyerine gidebilme telaşında oldu.

 Sabah ve akşam saatlerinde D-130 Karayolu’nda oluşan yoğunluğa takılmak istemeyen bazı araç sürücülerinin, ilçemizin İzmit yönünden girişi olan kesiminden giriş yaparak şehir içi güzergahını kullanmaları ise ilçe trafiğini olumsuz etkiliyor. Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ni kullanarak Donanma Caddesi’nden çıkış yapmak isteyen araçların oluşturduğu yoğunluk, Donanma Caddesi’nden anayola çıkış noktasındaki trafik ışıklarında uzun araç kuyruklarının meydana gelmesinde etken oluyor.

 İlçemizde trafik yoğunluğunun yaşandığı yerlerden birisi de Yüzbaşılar kavşağı oldu. Konum itibariyle, önemli bir noktada buluna kavşakta, özellikle okul başlangıç saatlerinde ve çıkış saatlerinde yoğunluk gözlemleniyor. Bu noktanın yakınında bulunan Uğur Mumcu Ortaokulu’na giden öğrencilerinde yoğun olarak kullanmış olduğu kavşaktaki trafik yoğunluğunun ise yapılacak olan proje ile giderilmesi amaçlanıyor.

 Yüzbaşılar kavşağından Atatürk Mahallesi’ne giden yolda kaldırımın bulunmaması ise yayalar için olduğu kadar araç sürücüleri içinde sorun oluşturuyor. Zemini bozuk olan yol geçtiğimiz aylarda yapılan çalışma ile düzeltilmekle birlikte, yolda yaya kaldırımı bulunmaması, yolu kullanan vatandaşların tedirgin olmasına neden oluyor. Yola yapılacak olan yaya kaldırımı buradaki sorunu giderektir. 

 D-130 Karayolu’nda bunlar yaşanırken, ara sokaklarda da benzer hareketlilik hafta boyunca devam etti. Öğrenci servis araçlarının yanı sıra, bazı velilerin çocuklarını araçları ile okula götürmeleri, ara sokaklarda alışılmışlığın dışında trafiğin yaşanmasına neden oldu.

 Öğrencilerin okul güzergahında araç kullanan sürücülerin daha düşük hızda seyretmeleri, büyük önem taşıyor. Özellikle okul güzergahında olup kaldırım bulunmayan yollarda araç sürücülerinin daha fazla dikkat etmelerinin de önemli olduğunu düşünüyorum. Yine bazı velilerin okulların kapı önlerine kadar araçları ile gelmeleri, burada trafik yoğunluğu oluşturduğu gibi, emniyetsiz durumların yaşanmasına da neden olabilir. Trafikte saygılı olmanın, birçok sorunun çözümünde ilk sırada geldiğinin de unutulmaması gerekiyor.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X