Trafik yoğunluğu ve yaya güvenliği

19 Nisan 2017 15:00

D-130 Karayolu’nun ilçemizin içinden geçerek şehri adeta ikiyi bölmesi ve bunun getirmiş olduğu trafik yoğunluğu her geçen gün artarak devam ediyor. Sabah saatlerinde Değirmendere yönünden gelişte Donanma ışıklarının olduğu yerde başlayan trafik yoğunluğu, ilçemizin çıkışına kadar devam ediyor. Donanma ışıklarının anayol üzerindeki kısımda olan ve araçların şehir içine yönlenmeleri için ayrılan cep bölümü, mesai saatlerine yakın zamanlarda uzayıp giden araç kuyruğu ile doluyor.

 Bu kısımda oluşan araç kuyruklarının uzayıp gitmesi ve şehir içine dönüş için ayrılan kısmın yetersiz kalması, bu mevkide bekleyen araçları olduğu kadar, anayolda ilerleyen araçlar içinde tehlikeli olabiliyor. Çünkü bu mevkide yan yola sığmayan uzun araç kuyruğu, anayoldaki şeride taşıyor. Hal böyle olduğunda anayolda ilerleyen araçlarda oluşan bu yoğunluktan nasibini alıyor. İki şeritli olan karayolunda şehir içine yönelecek araçlarında olmasıyla birlikte bir anda üç şeritli bir trafik yoğunluğu söz konusu oluyor. Bu mevkideki trafik yoğunluğu Kerimağa rampasına kadar uzayabiliyor.

 Sabah saatlerinde Donanma ışıklarının olduğu yerde yaşanan trafik yoğunluğu, akşam saatlerinde ise tam tersi bir görüntü çizerek, ilçemizin İzmit tarafından girişinde yaşanıyor. Bazı sürücülerin şehir içindeki trafiğe takılmamak için sanayi yolunun bulunduğu kesimi tercih etmesi ise hem şehir içi trafiğini etkiliyor hem de Donanma ışıklarından anayola çıkışta sorun oluşturuyor. Bu yolu her gün kullanmakta olan sürücüler hemen her gün aynı sorunla karşılaşmak durumunda kalıyor.

 Daha önceleri Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde çokta fazla görülmeyen araç yoğunluğuna son zamanlarda sıkça rastlanılıyor. Yine bununla bağlantılı olarak ilçemizde otobüs ve dolmuşların yolcu indirip bindirmek için kullandığı cep duraklarından bazıları da yeterli gelmiyor. Uzunlukları itibariyle yetersiz olan bazı cep duraklarından dolayı da trafik yoğunluğuna olumsuz olarak etki ediyor. Bu gibi cep duraklarının genişletilerek büyütülmesiyle, bu sorunun önüne geçilebileceğini düşünüyorum.

 İlçemizde anayolda meydana gelen bir başka soruna ise Yüzbaşılar kavşağının olduğu kesimde rastlanılıyor. Bu mevkide yolun üst tarafında yaya kaldırımı bulunmayışı ve yan yolda araçların hızla seyretmesinden dolayı sorunlar yaşanıyor. Bu bölgede yayaların araçların hemen yanından yürümesi yayaları olduğu kadar, araç sahiplerinin de tedirgin olmasına neden oluyor. Buraya yapılacak yaya kaldırımı vatandaşların daha güvenli bir şekilde yürümelerine imkan sağlayacaktır.

 Aynı bölgede bir diğer yaya kaldırımı sorununun yaşandığı yer ise Yüzbaşılar kavşağının olduğu kısımdan Atatürk Mahallesi’ne giden yolda görülüyor. Uzun bir süreden beri zemini bozuk olan yol asfalt kaplanarak, araçların daha güvenli bir şekilde seyretmeleri sağlanmıştı. Şimdide yayaların güvenliği için bu bölgeye yaya kaldırımı yapılması gerekli görülüyor.

 Bu yolu kullanan yayalarda, araçların hemen yanından gitmesiyle tedirginlik yaşıyor. Üstelik bu bölgedeki yolun hemen yakınında bulunan okula bağlantı yolu olarak kullanılması kaldırım ihtiyacının bir an önce yapılması gerekliliğini ortay koyuyor.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X