Trafik düzenlemesi ile gelen rahatlama

05 Mart 2018 13:38

İlçemizde trafik yoğunluğunu en aza indirgemek ve ulaşımda yaşanan sorunların giderilmesi amacıyla geçtiğimiz aylarda yeni trafik düzeni hayata geçirilmişti. Yeni trafik düzeni öncesinde D-130 Karayolu’nda gün içerisinde yaşanan trafik yoğunluğu ilçe merkezini etkiliyor, özellikle şehir merkezinden ana yola çıkışlarda oluşan araç yoğunluğu hemen her gün kendisini oldukça fazla hissettiriyordu. Bununla birlikte ilçemizin merkezinde ve bağlantılı olan bazı ara sokaklarında da yön tabelalarının bulunmamasından kaynaklandığını düşündüğüm eksikliklerde sürücüler arasında yol bilmecesi yaşanıyor, dolayısıyla bu da trafiğin aksamasında etkili oluyordu.

 İlçemizin anayola bağlantı noktasında önemli rol üstlenen Amiral sağlam Caddesi, ilçemizin neredeyse trafik yükünü çeken caddelerin başında geliyor. Trafik düzenlemesi öncesinde bu caddede oluşan uzun araç kuyrukları, özellikle akşam saatlerinde etkisini oldukça fazla gösteriyordu. Donanma Caddesi’nde de tıpkı Amiral Sağlam Caddesi’ndekine benzer görüntülere akşam mesai çıkışlarında ve hafta sonlarında sıkça rastlanıyordu.

 İlçemizden D-130 Karayolu’na çıkışta sık kullanılan bir diğer nokta olan İskele Kavşağı’nda ise İzmit yönüne gidecek olan araçların oluşturmuş olduğu yoğunluk göze çarpıyordu. Çarşamba günleri kurulan semt pazarının da getirmiş olduğu yoğunlukla birlikte, kavşaktan hem Gölcük hem de İzmit yönüne çıkış olduğunda bu D-130 Karayolu’ndaki trafiğin aksamasında etkili oluyordu. Anayoldaki trafik, şehir içinden anayola bağlantı noktalarının sık olmasından dolayı, ilerlemekte güçlük çekiyordu.

 Yeni trafik düzenine geçildiği ilk günlerde bazı sürücülerin kafasında oluşan soru işaretlerinin, trafiğin zamanla daha rahat işlemesi ile birlikte giderilmiş olduğunu düşünüyorum. Çünkü bugün baktığımızda trafik yoğunluğunun eskiye nazaran bariz bir şekilde rahatladığını ve özellikle anayolda önceleri yaşanan yoğunluğun görülmediğini de söyleyebiliriz. D-130 Karayolu’nu her gün kullanan birisi olarak, anayolda trafikte oluşan rahatlamayı görüyorum. Amiral Sağlam Caddesi’nde önceden yaşanan trafik yoğunluğu, yeni trafik düzeni ile birlikte yerini daha akıcı bir trafiğe bıraktı.

 Yeni trafik düzeni öncesinde özelikle nedendir bilinmez pazartesi günleri ilçemizin girişinde bulunan Kerimağa rampasında oluşan uzun araç kuyruklarını şimdilerde göremiyoruz. Bunu söylerken şunu da ifade etmek istiyorum ki, elbette yoğunluğun olduğu zamanlar olabilir, fakat genele bakıldığında eskiye nazaran ulaşımda önemli bir rahatlamanın da olduğu bir gerçek.

 Yeni trafik düzeninin D-130 Karayolu’nda trafikte büyük katkısı olduğunu söylemeliyim. İlçe merkezinden anayola çıkışlarda yaşanan araç kuyruklarının azaltılmasında da büyük faydası oldu. Yalnız, yapılan düzenlemeler kadar sürücülerin trafikte duyarlı davranmasının, kurallara uymasının, en önemli unsurların başında geldiğini de unutmamak gerekiyor.

 

   

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X