Toplumda yaşamanın getirdiği sorumluluk

23 Eylül 2019 16:46

Yaşamış olduğumuz toplumda, insanların ortak olarak bulundukları yerlerde uyulması gereken birtakım kurallar vardır. Toplumun genelini ilgilendiren kurallara uyan ve çevresine karşı saygılı olan bireyler olduğu gibi, tam tersi davranışlar sergileyen kimselerde maalesef bulunabiliyor. Toplumda çevresine karşı vurdumduymaz davranışlarda bulunanlar, yalnızca kendi yaptıklarının doğru olduğunu zannedip, kendilerinin düşüncesinden ve kendi yaptıklarından başka hiçbir şeyin önemi olmadığı düşünen kimseler olabiliyor.

Bu şekilde toplumda hoş karşılamayan ve kendisinin topluma değil, toplumun kendisine uymasını bekleyen bazı kimselerin yapmış olduğu davranışlara, gün içinde sıkça rastlamak mümkün olabiliyor. Bu kimseler hayatta yaşadığı olaylardan veya karşılaştıkları durumlardan ders çıkarmadıkları gibi, aynı alışkanlıklarına da devam ederler.

 Toplumda hoş karşılanmayan davranışlarda bulunan kimselerin yaptıkları davranışlara birçok olayla örnek verebiliriz. Mesela bu kimselere, trafikte rastlayabilmek mümkün olabiliyor. Çevresine karşı sorumluluk duygusu hissetmeyenler, trafikte tehlikeli bir şekilde araç kullanıp veya yolun sadece kendisine ait olduğunu zannedip diğer insanların canını tehlikeye atabiliyor. Her yerde olduğu gibi trafikte de, saygı ve hoşgörünün geçerli olduğu unutulmamalıdır.

 Yine bazı kimseler, olur olmaz yerlere araçlarını park ederek, ‘kendi işim görülsün’ deyip, başkasını düşünmüyor. Bu şekilde davranışta bulunanlar, engelli rampalarının hemen önüne araçlarını park edip, engelli rampalarını görmezlikten de gelebiliyor. Oysaki engelli vatandaşların ulaşım hakkına saygı gösterilmesi gerekiyor.

 Toplu ulaşım araçlarında da, toplumsal duyarlılık ön plana çıkıyor. Toplu ulaşım araçlarına binerken önceliğin kendisinde olduğunu zannedip, adeta insanların üzerlerine çıkarcasına hareket edenler, ayakta kendisinden yaşça büyük insanları veya yaşlıları görüp, görmemezlikten gelebiliyor. Kendilerinin de bir gün yaşlanacağını ve aynı saygılı davranışı karşı taraftan bekleyeceğini aklına getirmeyen bazı kimseler, istenmeyen davranışlar sergileyebiliyor.

 Bazı kimseler ise ilçemizde bazı noktalarda uygulanan saatli çöp uygulamasını ve toplum sağlığını hiçe sayıp, istediği zamanda çöpünü dışarı çıkarabiliyor. Bu ise toplum sağlığını etkiliyor. Bu aşamada imdada çöp taksiler yetişiyor. Çöp taksiler, gün içerisinde saatli çöp uygulamasının olduğu bölgelerde zamansız bırakılan çöpleri toplayarak, önemli bir hizmeti yerine getirmiş oluyor.

 Günlük hayatta bu şekilde çevresine ve yaşamış olduğu topluma karşı sorumsuz insanlarla karşılaşmak maalesef mümkün olabiliyor. Her yolun saygıdan geçtiğini düşünmek, bu gibi kötü durumlarla karşılaşılmamasında önemli rol oynayacaktır. O zaman birçok sorunda kendiliğinden çözüme kavuşmuş olacaktır. Toplumda yaşamanın getirmiş olduğu sorumlukları hissetmek ve uygulamak büyük önem taşıyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X