Toplum sağlığı açısından önemli

23 Haziran 2021 16:31

Yaz ayları ile birlikte hava sıcaklıklarında da artış görülüyor. Geçtiğimiz haftalarda ve dün bölgemizde sağanak yağışlar görülmüşse de, hafta sonuna doğru hava sıcaklıklarında artış bekleniyor. Sıcak havalarda sağlığımıza da dikkat etmek gerekiyor. Havaların sıcak olduğu günlerde sağlık açısından su tüketimi de çok fazla önem taşıyor. Burada dikkat çekmek istediğim konu ise su konusunda tasarruflu davranmak olacaktır. Canlıların yaşaması için hayati öneme sahip bulunan su, doğada bulunan bütün canlılar için yaşam kaynağıdır. Evlerimizde, işyerlerimizde, okulda, tarımda, sanayide, hayatımızın her alanında kullanmış olduğumuz su konusunda gereken tasarrufta bulunabilmeliyiz.Günlük yaşantımızın hemen her alanında kullandığımız suyu, tüketim aşamasında dikkatli davranılması gerektiğini düşünüyorum.

 Sağlık açısından öne çıkan diğer konulardan bir tanesi de, ortak olarak kullanılan yerlerde bulunan çöp konteynırlarına çöplerin düzgün bir şekilde atılıp, daha sonra kapağının kapatılmasıdır. Özellikle sıcaklarla birlikte ağzı kapatılmayan çöp konteynırları veya çöplerin ağzının bağlı olması yayılabilecek kötü kokuların önlenmesinde büyük önem taşıyor. Doğru bir şekilde bırakılmayan çöplerden sızan atık sular, sağlık açısından uygun olmayan durum oluşturuyor. 

 İlçemizde bazı noktalar var ki, günün hemen her saatinde çöplerle karşılaşmak mümkün olabiliyor. Çevreye bırakılan çöpler görüntü kirliliğine neden olduğu gibi, havaların sıcak olmasıyla birlikte etrafa kötü kokular yayıyor. Vatandaşların bu konuda daha duyarlı davranması, toplum sağlığı açısından önem arz ediyor. Şehir merkezinde bulunan bazı mazgallardan da sıcak havalarla birlikte etrafa rahatsız edici kokular yayabiliyor. Bu durumdan mazgalların yakın bölgesinde bulunan esnaflar ve vatandaşlar fazlasıyla etkileniyor.  

 Ekipler tarafından, sürekli olarak sivrisineklerin üreyebileceği alanlarda kapsamlı ilaçlama çalışması yapılıyor. İlaçlamaların yanı sıra ekipler, sivrisinek üremesinin engellenmesi için vatandaşların kendi bahçesinde bulunan saksı altlarının, bidon, kova ve teneke gibi kapların dökülmesi gerektiği belirtiyor. Ayrıca yaz aylarında sokak hayvanları için bırakılan kaplardaki suların sıklıkla değiştirilmesinin sivrisinek oluşumunu engellemede önemli olduğu belirtiliyor.  

 Sıcak havalardan insanlar kadar sokak hayvanları da fazlasıyla etkileniyor. Sıcağın etkisiyle kuruyan su birikintileri veya derelerde su bulamayan sokak hayvanları için evlerimizin veya işyerlerimizin önüne bırakacağımız bir kap su ve yemek, sokak hayvanlarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için çok önemli. Bu yüzden sokak hayvanlarının da bir can olduğunun farkına varmalı ve sıcak havalarda aç susuz gezmelerini önleyebiliriz. 

 İlçemizin belirli noktalarında geri dönüşüme tabi malzemelerin atılması için, geri dönüşüm konteynırları bulunuyor. Geri dönüşüm kapsamındaki malzemeleri atmak üzere konulan bu konteynırlara, bazı vatandaşlar çöpünü atabiliyor veya geri dönüşüm de kullanabilecek kağıt, plastik, cam, metal ve karton gibi geri dönüşüm kutularına atılması gereken malzemeleri, normal çöp konteynırlarına atabiliyor.Toplumda ortak yaşanılan yerde uyulması gereken kurallara uymak, sağlık ve hijyen konularında daha dikkatli davranmanın, sorumluluğumuz olduğunu unutmamalıyız.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X