Teknolojiyi yerinde ve doğru kullanmak

27 Ocak 2022 16:37
Teknolojiyi yerinde ve doğru kullanmak

İnsanların yaşamlarında büyük kolaylıklar sağlayan teknolojik aletler, günümüzde hayatımızın her alanında yerini almış görünüyor. Fakat şöyle bir eski günlere baktığımızda yerinde ve doğru kullanılmayan teknolojinin bazı değerlerimizi de etkilediği görülebiliyor. Bunların başında gelen ise insanlar arasındaki iletişim geliyor.Hemen herkeste bulunan cep telefonları insanlar arasında iletişimi kurmakta büyük fayda sağlarken, bilinçli kullanılmadığı durumlarda ise iletişimin kopmasına neden olabiliyor. Yeni nesil, teknolojinin getirmiş olduğu faydalardan yararlanma adına şanslı görünüyor.

Teknolojik aletlerden olan cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar ise bilgiye ulaşmada, iletişimde önemli bir yer tutuyor. Önceden eş dost sohbetleri daha sıcak ve samimi iken, şimdilerde insanlar bir araya geldiklerinde ve bir boşluk bulduklarında hemen cep telefonlarına sarılıp, başlıyor sosyal medyada gezinmeye. Üstelik bu tek taraflıda olmuyor. Bunu gören karşı tarafta aynı şekilde telefon ile oynamaya başlıyor.Aslında teknolojiyi doğru kullanmak birçok fayda sağlarken bu şeklide kullanmak ise arkadaşlık ve dostluk bağlarının azalmasına neden olabiliyor.

Hayatımızda büyük bir yer kaplayan televizyonlarda öyle değil mi? Bazen kendimizi televizyondaki bir programa öyle kaptırıyoruz ki, belki onlarca dakika, evdeki sohbetin kesildiği de oluyor. Hayatımız yalnızca cep telefonlarından, bilgisayarlardan veya tabletlerden ibaret olmamalı. Kaldırımda yürürken karşısına bakmadan gözünün telefondan ayırmayan kimselere denk gelebilmek mümkün oluyor. Yine aynı şekilde toplu taşıma araçlarında birçok kimsenin bulunduğu bir ortamda, bazı kimselerin adeta orada bulunan diğer bireyleri yok sayıp bağırarak konuştuğuna da şahit oluyoruz. Bu ise toplumda hoş karşılanan bir davranış şekli olmasa gerek.

Yaşça büyük insanlar, küçüklerine yaptıkları hareket ve davranışlarla örnek olmaya çalışır. Hatta kendi davranışlarından örnekler vererek, küçüklerden de aynı davranışları sergilemesini bekler. Nitekim ailede de çocuklar büyüklerinin davranışlarını örnek alır. Teknolojiyi yerinde kullanmanın daha doğru olduğu kanaatindeyim. Teknolojiden elbette faydalanacağız ama teknolojinin sohbetlerin, dostlukların önüne geçmesine de izin vermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Önce dinlemeyi bilmeli

Konuşma yeteneği insanları diğer canlılardan üstün tutan en büyük özelliklerdendir. Bazı kimseler ise her konuda fikir beyan etmeyi adeta alışkanlık haline getirmiştir. İnsanların birbirleriyle iletişimi doğal olarak konuşma ile olmaktadır. İnsanlar konuşarak kendini ifade edebilir ve konuşma insanların kişiliği üzerinde de etken olmaktadır. Fakat yalnızca konuşmak, boş konuşmak anlamına da gelmemelidir.

Herhangi bir konuda bilgi sahibi olmadan yapılan konuşmalar, o kişilerin karşısındaki insanlara aslında bir şey bilmediği izlenimini yaratır. Bazı durumlarda bilip bilmediğimiz her şey hakkında yorumda bulunduğumuz da oluyordur. Fakat bunu alışkanlık haline getiren bazıları, her konuda ahkam kesmeyi ve çok bilmişliği alışkanlık haline getirmişlerdir. Bu şekilde davranış sergileyen kimseler, bilgi veya fikir üretmek yerine sadece laf üretebiliyor, ama farkında olmuyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X