Teknolojiyi doğru ve kararında kullanmak

29 Eylül 2017 14:36
Yaşantımıza büyük kolaylıklar getiren teknolojiyi, günlük hayatımızın her alanında kullanmaya çalışıyoruz.

 İnsanların yaşantılarında büyük kolaylıklar getiren teknoloji sayesinde, öncede daha uzun sürede yapılan işler daha kısa bir zaman içerisinde, insan gücünü gerektiren birçok iş ise teknolojik aletler sayesinde yapılıyor.

 Her geçen gün değişen teknolojiye ayak uydurmaya çalışılan günümüzde, tahmin ediyorum insanların en çok kullanmış olduğu teknolojik aletlerin başında cep telefonları geliyor. Teknoloji; doğru, yerinde ve kararında kullanıldığında insanların hayatında büyük kolaylıklar sağladığı gibi, yanlış ve gereksiz kullanıldığında ise yarardan çok zarar verebiliyor.

 Günümüzde insanların birbirleriyle olan iletişimlerini yer ve zaman gözetmeksizin yapmalarına imkan sağlayan cep telefonları, hayatımıza büyük kolaylıklar katmanın yanında, bulundurmuş oldukları özellikleri bakımından birçok alanda büyük faydalar sağlamaktadır.

 Fakat bazı kimseler için bu güzel teknolojik aleti kullandıklarında, maalesef aynı şeyleri söylemek mümkün olamayabiliyor. İnsanların birbirleriyle olan iletişimi için düşünülen bu teknolojik aletler, zamansız ve doğru kullanılmaması nedeniyle, yine insanlar arasındaki iletişimin kopmasına neden olabiliyor. En basitinden, arkadaş, dost veya akraba ziyaretlerinde dahi, sohbetin yerini bir süre sonra bu teknolojik aletler alabiliyor. Öyle ki günümüzde bazı insanların vazgeçilmeleri arasında olan sosyal medyayı takip etmek, yine bazı kimseler için büyük önem taşıyabiliyor.

 Önceleri gençlerin daha çok kullanmış olduğu bu teknolojik aletler, şimdilerde hemen her yaştan kişilerin elinden düşmüyor. Teknolojiyi kullanalım tamam ama yerinde, doğru ve ölçülü kullanmalıyız diye düşünüyorum. Bazen gençlerin bir arada bulunmuş oldukları ortamlara baktığımızda o ortamda birden fazla kimse olduğu halde, sohbetin olmadığına, herkesin telefonu ile ilgilendiğini de gözlemleyebiliyoruz.

 Yine hayatımıza büyük kolaylıklar sağlayan bilgisayarlarda, özellikle genç kesim tarafından çok fazla kullanıldığında yarardan çok zarar getirebiliyor. Bilgiye kolay yollardan erişmemizi sağlayan teknolojik aletlerden olan bilgisayarlar, bilmediğimiz, merak ettiğimiz birçok şeyi çok kısa ve hızlı bir şekilde öğrenmemizi internet yoluyla sağlıyor. Bilgisayarları da tıpkı cep telefonları gibi doğru ve kararında kullanmak büyük önem taşıyor.

 Özellikle okulların açılması ile birlikte çocuklarda bilgisayarların kullanım süresini iyi belirleyebilmek gerekiyor. Bu konuda anne ve babalara büyük görevler düştüğü kanaatindeyim. Büyüklerinin davranışlarını örnek alan çocuklara en güzel rol model ebeveynler olmaktadır. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen teknolojik aletleri doğru zamanda kullanmayı bilmeliyiz. En azından aile ve arkadaş sohbetlerinde...

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X