Teknoloji ve iletişim

12 Kasım 2019 15:59

İnsanların yaşamlarında büyük kolaylıklar sağlayan teknolojik aletler, günümüzde hayatımızın her alanında yerini almış görünüyor. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak günümüzde birçok şeyi teknolojik aletlerin yardımı ile kolayca yapabiliyoruz. Bununla birlikte teknolojik aletleri yerinde ve gereğinde kullanmak ise önem taşıyor.Hemen herkeste bulunan cep telefonları insanlar arasında iletişimi kurmakta fayda sağlıyor.

Yeni nesil, teknolojinin getirmiş olduğu faydalardan yararlanma adına şanslı görünüyor. Teknolojik aletlerden olan cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar ise bilgiye ulaşmada, iletişimde önemli bir yer tutuyor. İletişimde büyük rol oynayan teknolojik aletler yerinde ve yeterince kullanılmadığında ise kişiler arasında iletişimin zayıflamasına neden olabiliyor.

Ailelerde çocuklar, büyüklerinin davranışlarını örnek alır. Maalesef günümüzde bu konunun da teknolojinin yanlış kullanılması ile birlikte yerini kaybettiğini görebilmek mümkün oluyor. Cep telefonlarına baktığımız sürenin yarısını bile, çocuklarımızla birlikte ders yapmaya ayırsak inanın durum daha farklı olur. Bir şeyleri birlikte yapmanın ve başarmanın verdiği mutluluk gibisi de yoktur.

Yaşça büyük insanlar, küçüklerine yaptıkları hareket ve davranışlarla örnek olmaya çalışır. Hatta kendi davranışlarından örnekler vererek, küçüklerden de aynı davranışları sergilemesini bekler. O halde aile içinde sağlam bir iletişim için yaşça büyüklerin, küçüklerine örnek davranışlar sergilemesi gerekiyor. Teknolojiden elbette faydalanacağız ama teknolojinin sohbetlerin, dostlukların, gelenek ve göreneklerimizin önüne geçmesine de izin vermememiz gerektiğini düşünüyorum.

Çocuklarda sorumluluk duygusu

Çocuklarımıza bulunmuş oldukları yaş guruplarına göre sorumluluk vermek, onların gelecekteki hayatlarında karşılaşmış oldukları sıkıntıları aşmalarında büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Çocuklarımıza yapabilecekleri sorumlulukları vermek, aynı zamanda onların kendilerine olan özgüvenini pekiştirecek, cesaretlendirecek, paylaşma ve başarma duygularını da harekete geçirebilecektir.

Çocuklarımıza her konuda yardımcı olabilmek ve onları hayata hazırlayabilmek için gayret gösterirken, çocuklara sorumluluk vermeyi ise bazen göz ardı edebiliyoruz. İnsanların sorumluluk alması başarıya götüren en büyük etkenlerden birisidir. Bunun için çocukların sorumluluk sahibi olabilmesi adına da elimizden gelenin fazlasını yapmamız gerektiğini düşünüyorum.Çünkü çocuklara bulundukları yaşlarda verilen sorumluluk, onların hayata hazırlanmasında ve ileriki yaşlarda kendilerinin bir şeyleri başarabilmesinde etken olacaktır.

Çocukların kendi başarabilecekleri bir işi, sürekli bizler yerine getirip, onlara sorumluluk vermezsek, çocukta hiçbir sorumluluk almayacak, bu da onun gelecek hayatında sorunlarla karşılaşmasına neden olabilecektir. Çocuklarımıza yaşına göre sorumluklarının neler olduğunu anlatıp, öğretebilirsek, kendi başlarına başarma duygusu onları da mutlu edecektir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X