Teknoloji hayatın her alanında

30 Ocak 2020 15:05

Hayatımızın her alanında etkin olarak kullandığımız teknolojik aletler, zamandan ve işgücü açısından da önemli katkılar sağlıyor. Her geçen gün gelişen ve gelişmeye devam eden teknoloji sayesinde hayatımızda büyük kolaylıklar ve yeniliklerle karşılaşıyoruz. Fakat bazı durumlarda insanların yaşamında kolaylıklar sunan, bilgiye kısa yoldan ve hızlı bir şekilde erişmemizde olanak sağlayan teknolojik aletleri doğru ve kararında kullanmadığımız da oluyor.

Günlük yaşantımızda sık kulanmış olduğumuz teknolojik aletlerin başında yediden yetmişe kadar hemen herkeste bulunan cep telefonları, evlerimiz ve işyerlerimizdeki bilgisayarlar ve tabletler geliyor.İnsanların birbirleriyle olan iletişimlerini yer ve zaman gözetmeksizin yapmalarına imkan sağlayan cep telefonları, hayatımıza büyük kolaylıklar katmanın yanında, özellikleri bakımından birçok alanda da büyük faydalar sağlamaktadır. Doğru ve yerinde kullanıldığında oldukça büyük fayda sağlayan cep telefonlarının, hayatımıza kattığı olumlu katkı elbette fazladır. Fakat bahsetmiş olduğum gibi yerinde ve zamanında, gerekli olduğu kadar kullanılmadığı durumlarda olabilmektedir.

Toplu taşıma araçlarında cep telefonları ile yüksek ses tonunda etrafı rahatsız edecek konuşmak, teknolojiyi doğru kullanamadığımızdan ileri gelmektedir. Hatta bazı kimseler bunu daha da ileri taşıyarak neredeyse tüm yolculuğu boyunca cep telefonu ile yüksek ses tonunda konuşarak, etrafına rahatsızlık verebilmektedir. Telefonların doğru ve yerinde kullanılmaması durumuna evlerde, işyerlerinde ve daha birçok yerde de rastlamak mümkün olabiliyor. Akraba, arkadaş, komşu ziyaretlerinde sohbetin olması gereken yerlerde bile bir müddet sonra insanların sohbeti bırakıp, ellerinde bulunan telefonları karıştırmaya başladığına şahit oluyoruz.

Genç kesim arasında daha fazla yaygın olan bu duruma, gençlerin bir arada bulunduğu toplu yerlerde de rastlayabilmek mümkün oluyor. Bilgisayar ve tabletlerin de kullanımları yerinde ve kararında olmalıdır. Bilgisayara uzun süreli bakmak göz sağlığını etkileyebileceği gibi başka olumsuzluklara da neden olabilir. Okula giden çocuklarda da bilgisayarların kullanım süresini iyi belirleyebilmeliyiz. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen ve kolaylıklar sağlayan teknolojik aletleri yerinde ve doğru zamanda kullanmayı bilmeliyiz. Ebeveynlerin doğru yönlendirme ve mantıklı sınırlandırmaları ile kullanılan bilgisayarın, çocukların gelişimi üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunduğunu da unutmamak gerekiyor.  Önemli olan, en iyi teknolojiyle donatılmış ürünlere sahip olmak değil, onu doğru ve uygun şekilde kullanmasını bilmek olduğunu düşünüyorum. 

Yaya şeritlerine bakım

İlçemizin bazı noktalarında yayaların karşıya geçtiği yerlerin belirgin bir şekilde görülebilmesi amacıyla yaya şeritleri bulunuyor. Duyarsız bazı sürücüler için her ne kadar yaya şeritleri önemsiz gibi gözüksede, bazılarının özelliğini yitirdiği görülüyor. Özellikle ilçe merkezindeki yaya şeritlerinin bakımdan geçirilmesine ihtiyaç duyuluyor. Araç sürücülerinin de yaya şeritlerinde karşıya geçmek isteyen yayalara öncelik tanıması, hem kural hem de saygıdan geliyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X