Tasarruf yapıyor muyuz?

17 Kasım 2017 12:45
Günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz maddelerin veya ihtiyaçların dikkatli bir şekilde tüketilmesi veya idareli olarak kullanılması olan tasarruf, günümüzde önemli bir yer tutmaktadır.

 Tasarruf; idareli kullanma, boş yere sarf etmeme, tutumlu olma, harcamalarda israftan kaçınma anlamına da gelmektedir. Kullanmış olduğumuz malzemeleri, gıda maddelerini, teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıkları, kısacası hayatımızın idamesini sağlayan ürünleri kullanırken tasarruf ediyor muyuz?

 Günümüzde en önemli tasarruf kalemi olarak, canlılar için büyük önem haiz olan su öne çıkmaktadır. Evlerimizde, işyerlerimizde, okulda, tarımda, sanayide, hayatımızın her alanında kullanmış olduğumuz su konusunda gereken tasarrufta bulunabiliyor muyuz? Küçük bir örnek vermek gerekirse, yapılan araştırmalara göre dişlerimizi fırçalarken açık bırakılan suyun yılda kişi başına ortalama 12 ton olduğu, 4 kişilik bir aile için bu rakamın 48 tona denk geldiği belirtiliyor ki, bu gerçekten önemli bir rakamı ifade etmektedir.

Aslında basit gibi görünen diş fırçalamada boşa akan suyun, ne kadar büyük rakamlara tekabül ettiği ortaya çıkıyor. Alınacak küçük önlemlerle, su tüketimini azaltmak mümkün

olmaktadır. Su kaynaklarımızın tükenmeden önlemimizi almamız gerekli olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Su tasarrufu konusunda büyükler çocuklara örnek olmalı, suyun önemini iyi anlatabilmelidir.

 Hayatımızın her alanında kullandığımız elektrik konusunda da tasarruflu olmaya özen göstermeliyiz. Evlerimizde gereksiz yere yanan lambaları kapatarak veya kısa sürelide olsa odadan ayrılırken elektrikleri kapatmakta tasarrufta önemli bir yer tutmaktadır. Bu konunun da önemli olduğunu çocuklarımıza anlatmalı ve gereksiz yere yanan lambanın aile bütçesine olumsuz etki yapabileceğini ifade etmeliyiz.

 Havaların soğumaya başladığı bugünlerde kapı ve pencerelerde alınacak basit önlemlerle, evin ısısının kaybolması önlenebilir ve yakıttan tasarruf edilebilir. Tasarruf konusunda geri dönüşümünde önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Geri dönüşüme tabi olan malzemeleri, çöp kutuları yerine geri dönüşüm kutuları veya konteynırlarına atarak ekonomiye katkıda bulunabilir ve tasarrufa katkı sağlamış oluruz.

 Kullanılmış kağıt, cam ve plastik malzeme gibi atıkların geri dönüşümünün yapılmasıyla, enerji tüketimi ve üretim maliyetleri azaltılabilmektedir. Sofralarımızdan eksik etmediğimiz ekmek tüketimi konusunda da tasarruflu davranmalıyız. Tüketebileceğimiz kadar ekmeği almalı, israf olmamasına özen göstermeliyiz.

 Tasarruf yaparken; ev veya işyeri bütçesine katkı yapar, kaynak tüketimini azaltır doğaya katkı sağlamış oluruz. Tasarrufla, ülke enerji ihtiyacını azaltır ve ekonomiye katkı yaparız. Tasarruf günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz ve hayatımızı kolaylaştıran malzemeleri tüketirken çevreci olmaktır. Tasarruf bugünü olduğu gibi yarınlarımızı, geleceğimizi düşünmek ve buna göre davranmaktır.

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X