Tasarruf etmek katkı sağlıyor

09 Eylül 2021 15:36

Tasarruf; idareli kullanma, boş yere sarf etmeme, tutumlu olma, harcamalarda israftan kaçınma anlamına gelmektedir. Günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz maddelerin veya ihtiyaçların dikkatli bir şekilde tüketilmesi veya idareli olarak kullanılması olan tasarruf, günümüzde önemli bir yer tutmaktadır. Tasarruf, ihtiyacı karşılayıp israfa kaçmadan ölçülü harcama yapmak ve geleceği düşünmektir.Kullanmış olduğumuz malzemeleri, gıda maddelerini, teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıkları, kısacası hayatımızın idamesini sağlayan ürünleri kullanırken tasarruflu olmak gerekiyor. İnsan ihtiyaçlarının sınırı yoktur ancak ihtiyaçlarımızı karşılayan kaynaklar ise sınırlıdır.
Günümüzde en önemli tasarruf kalemi olarak, canlılar için büyük önem haiz olan su öne çıkmaktadır. Evlerimizde, işyerlerimizde, okulda, tarımda, sanayide, hayatımızın her alanında kullanmış olduğumuz su konusunda gereken tasarrufta bulunabilmeliyiz. Aslında basit gibi görünen diş fırçalamada bile boşa akan suyun, oldukça büyük rakamlara tekabül etmektedir. Alınacak küçük önlemlerle, su tüketimini azaltmak mümkün olmaktadır. Su kaynaklarımız tükenmeden önlemimizi almamız gerekli olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.
Su tasarrufu konusunda büyükler çocuklara örnek olmalı, suyun önemini iyi anlatabilmelidir.
Hayatımızın her alanında kullandığımız elektrik konusunda da tasarruflu olmaya özen göstermeliyiz. Evlerimizde gereksiz yere yanan lambaları kapatarak veya kısa sürelide olsa odadan ayrılırken elektrikleri kapatmakta tasarrufta önemli bir yer tutmaktadır. Bu konunun da önemli olduğunu çocuklarımıza anlatmalı ve gereksiz yere yanan lambanın aile bütçesine olumsuz etki yapabileceğini anlatabilmeliyiz.
Tasarruf konusunda geri dönüşümünde önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Geri dönüşüme tabi olan malzemeleri, çöp kutuları yerine geri dönüşüm kutuları veya konteynırlarına atarak ekonomiye katkıda bulunabilir ve tasarrufa katkı sağlamış oluruz.Kullanılmış kağıt, cam ve plastik malzeme gibi atıkların geri dönüşümünün yapılmasıyla, enerji tüketimi ve üretim maliyetleri azaltılabilmektedir. Sofralarımızdan eksik etmediğimiz ekmek tüketimi konusunda da tasarruflu davranmalıyız. Tüketebileceğimiz kadar ekmeği almalı, israf olmamasına özen göstermeliyiz.
Tasarruf ile neler yapabiliriz? Tasarruf yaparken; ev veya işyeri bütçesine katkı yapar, kaynak tüketimini azaltır doğaya katkı sağlamış oluruz. Tasarrufla, ülke enerji ihtiyacını azaltır, ülke ekonomisine katkı yaparız. Tasarruf günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz ve hayatımızı kolaylaştıran malzemeleri tüketirken çevreci olmaktır. Tasarruf yaparak başkalarına yardım edebiliriz. Tasarruf bugünü olduğu gibi yarınlarımızı, geleceğimizi düşünmek ve buna göre davranmaktır.
Otoparklar temiz tutulmalı
Gölcük’te artan nüfusla doğru orantılı olarak, araç sayısında da artış gözlemleniyor. Araç sayısının artmasına bağlı olarak ta, otopark ihtiyaçları doğuyor. Bu amaçla ilçemizde uzun bir süreden beri eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alan, otopark olarak hizmet veriyor. Otopark alanına bazı duyarsız vatandaşlar çöplerini atıp, görsel kirliliğe neden olabiliyor. Otopark alanında oluşan istenmeyen görüntülere ise duyarlı vatandaşlar tepki gösteriyor. Üstelik otopark alanının girişinde çöp konteynırları bulunmasına rağmen, çöpler otopark alanına veya çevresine atılabiliyor. Önceleri otopark eksikliğinden şikayet edilirken, hizmete sunulan otopark alanlarına gereken özenin gösterilmesi gerekmiyor mu?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X