Tarihi ve kültürel değerler

07 Haziran 2022 16:00
Tarihi ve kültürel değerler

Gölcük’te son dönemlerde yapılan çalışmalarda birçok tarihi eser ilçemize kazandırıldı. birçok proje hayata geçirildi. Tarihi ve kültürel eserlerin gün yüzüne çıkarılması adına yapılan çalışmalar büyük beğeni topluyor. Geçtiğimiz yıllarda Tarih Koridoru Projesi kapsamında hizmete sunulan Yazlık Ilıcası, gerek Gölcüklü vatandaşların gerekse civar il ve ilçelerden gelen konukların tercih ettiği yerlerden oluyor. İlçemizde geçtiğimiz dönemler içerisinde düzenlenen seminerler, konserler, tiyatro gösterileri gibi sosyal ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan ve Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı, sunmuş olduğu hizmet bakımından önemli bir eksiği kapatmıştı.

Gölcük Vizyon 2023 Tarih Koridoru Projesi kapsamında yapılan Tarihi Yalı Evleriile  Değirmendere’deki tarihi doku canlanmış, eski binaların gün yüzüne çıkarılması sağlanmış ve turizme kazandırılmıştı. Tarihi Yalı Evleri, Değirmendere’ye ayrı bir renk kattığı gibi, aynı zamanda ilçemizin tanıtımında da önemli rol oynuyor.

Yukarı Değirmendere, Saraylı ve İhsaniye’de bulunan meydanlar, yapılan çalışmalarla birlikte vatandaşların tercih ettiği bir konuma gelmesinin yanında, tarihin ortaya çıkması ile birlikte ilçemize önemli bir katkı sağladı. Yukarı Değirmendere Kent Meydanı ve çevre projesiyle, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı mekanlar oluşturularak, vatandaşların vakit geçirebilecekleri fiziki alanlar oluşturuldu. Aynı zamanda Yukarı Değirmendere, Saraylı ve Örcün’deki tarihi ve kültürel değerlerde gün yüzüne çıkarıldı.

Doğa turizmine katkı sağlayan Eriklitepe Tabiat Parkı, doğal güzelliği ile ön plana çıkıyor. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Eriklitepe Tabiat Parkı, geçtiğimiz dönemler içerisinde yalnızca ilçemizden değil, civar il ve ilçelerden misafirlerini de ağırladı. İlçemizin ilk ve tek müze gemisi olan Gölcük Belediyesi Yarhisar Müze Gemisi, gerek ilçemizden gerekse ilçe dışından gelen misafirlere ev sahipliği yapmasıyla katkıda bulunuyor.

Gölcük Belediyesi tarafından yenilenerek ilçeye kazandırılan hamam; Hattat Ali Vasfi Efendi Hüsn-i Hat Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Hattat Ali Vasfi Efendi Hüsn-i Hat Müzesi birbirinden kıymetli eserleri bünyesinde barındırıyor. Müze, mesire alanı ile birlikte Gölcüklüler ve çevre illerden gelen misafirlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.Hattat Ali Vasfi Efendi Hüsn-i Hat Müzesi, Tarihi Kentler Birliği tarafından ödüle layık görülmüştü.

Gölcük Belediyesi, ilçemizin tarihi ve kültürel miraslarını gelecek nesillere aktarmak amacıyla Örcün Mahallesi’ndeki 5 çeşmeyi restore ederek bölgeyi adeta açık hava müzesine dönüştürdü.Çeşmeler; yenilenen yüzleri ile Sultan Baba Türbesi, Hattat Ali Vasfi İzmidîHüsn-i Hat Müzesi, Sultan Hanım Konağı, eski konaklar gibi çok sayıda tarihi yapının yer aldığı mahalle, gelen misafirlerin de beğenisini kazanıyor.

Gölcük, bünyesinde kıymetli değerlere sahip bulunmakla birlikte, aynı zamanda tarihi ve kültürel değerlere ve zengin turizm potansiyeline sahip bulunuyor.Gölcük’te şimdiye kadar yapılan çalışmalarda olduğu gibi bundan sonra yapılacak olan çalışmalarla birlikte ilçemizin çehresi değişmeye devam edecek, gerek turizme, gerekse ilçemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X