Tarihi ve kültürel değerler

24 Haziran 2021 16:18

Gölcük’te turizmin geliştirilmesi adına son yıllarda birçok proje hayata geçirildi ve projeler yapılmaya devam ediyor. İlçemiz mavisiyle, yeşiliyle ve barındırmış olduğu tabiat varlıklarıyla dikkat çekiyor. Yapılan çalışmalarla birlikte birçok eser, Tarih Koridoru Projesi kapsamında ilçemize kazandırılarak vatandaşların hizmetine sunuldu Tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması adına yapılan çalışmalarda vatandaşlar tarafından büyük beğeni topluyor.

Gölcük Vizyon 2023 Tarih Koridoru Projesi kapsamında yapılan Tarihi Yalı Evleri’nin hizmete girmesi ile birlikte Değirmendere’deki tarihi doku canlanmış, eski binaların gün yüzüne çıkarılması sağlanmış ve turizme kazandırılmıştı. Yapılan çalışmalar, Değirmendere’ye ayrı bir renk kattığı gibi, aynı zamanda beldenin ve ilçemizin tanıtımında önemli rol oynuyor.

Yukarı Değirmendere, Saraylı ve İhsaniye’de bulunan meydanlar, yapılan çalışmalarla birlikte vatandaşların tercih ettiği bir yer konumuna gelmesinin yanında, tarihin ortaya çıkması ile birlikte ilçemize önemli bir katkı sağladı. Yukarı Değirmendere Kent Meydanı ve çevre projesiyle, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı mekanlar oluşturularak, vatandaşların vakit geçirebilecekleri fiziki alanlar oluşturuldu. Aynı zamanda Yukarı Değirmendere, Saraylı ve Örcün'deki tarihi ve kültürel değerlerde gün yüzüne çıkarıldı.

İlçemizde doğa turizmine katkı sağlayan Eriklitepe Tabiat Parkı ise doğal güzelliği ile ön plana çıkıyor. Her mevsim başka bir güzelliğe bürünen Eriklitepe Tabiat Parkı, geçtiğimiz dönemler içerisinde yalnızca ilçemizden değil, civar il ve ilçelerden misafirlerini de ağırlamıştı. Adeta güneşin toprağa ulaşamadığı Eriklitepe Tabiat Parkı, içinde bulunduğumuz yaz aylarında da vatandaşların tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.

Türkiye’nin karaya yerleştirilmiş ikinci suüstü savaş gemisi müzesi, İlçemizin ilk ve tek müze gemisi olan Gölcük Belediyesi Yarhisar Müze Gemisi de, gerek ilçemizden gerekse ilçe dışından gelen misafirlere ev sahipliği yapmasıyla katkıda bulunuyor. İlçemiz, bünyesinde kıymetli değerlere sahip bulunmakla birlikte, aynı zamanda kültürel değerlere ve zengin turizm potansiyeline de sahip bulunuyor.

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, göreve geldiği günden itibaren, ilçemizdeki tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkmaya devam ediyor. Bu konuda oldukça yoğun çalışmalarda bulunan Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Değirmendere Yukarı Mahalle’de bulunan Osmanlı Dönemi Tarihi Hamam Restorasyonu içinde çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda, tarihi hamam restorasyon projesinin onaylandığı belirtildi. Proje, gerek tarihi değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması,gerekse ilçemizin turizmine önemli katkı sağlayacaktır.

Gölcük’te şimdiye kadar yapılan çalışmalarda olduğu gibi bundan sonra yapılacak olan çalışmalarla birlikte ilçemizin çehresi değişecek, aynı zamanda turizme de büyük katkı sağlayacaktır. Yazlık Ilıcası’nın, çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşların ilgi odağı haline gelmesi, Tarihi Yalı Evleri’nin Değirmendere’ye ayrı bir renk katmasının yanında, vatandaşlar tarafından ilgi görmesi, Eriklitepe Tabiat Parkı’nın her mevsim ayrı bir güzellikle misafirlerini karşılaması ve son olarak Tarihi Hamam’ın ilçemize kazandırılması ile birlikte ilçemizin aynı zamanda kültürel değerlere ve zengin turizm potansiyeline de sahip bulunacağını düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X