Tarihi ve kültürel değerler gün yüzüne çıkıyor

11 Şubat 2021 15:01

Gölcük’te son yıllarda birçok eser, Tarih Koridoru Projesi kapsamında ilçemize kazandırılarak hizmete sunulmuştu. Tarihi ve kültürel değerlerin gün yüzüne çıkarılması adına yapılan çalışmalar da devam ediyor. Bu kapsamdaki çalışmalar vatandaşların beğenisini topluyor. Gölcük, mavisiyle, yeşiliyle ve barındırmış olduğu tabiat varlıklarıyla da dikkat çekiyor. Tarih Koridoru Projesi çerçevesinde yapılan çalışmalarda, Yukarı Değirmendere Kent Meydanı, Saraylı Kent Meydanı ve İhsaniye Kent Meydanı, geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme çalışmalarıyla bambaşka bir güzelliğe kavuşturulmuştu.
Değirmendere’de bulunan Tarihi Yalı Evleri ise beldeye bambaşka bir güzellik katmasının yanında, ilçemizin turizmine önemli katkı sağlıyor. Tarihi Yalı Evleri, ilçemizin tanıtımında büyük katkı sağlamasının yanında, bünyesinde barındırdığı kütüphanesi ve sergi salonları ile vatandaşların uğrak yerlerinden oldu. Gölcük Belediyesi, üyesi olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin 17’ncisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda ‘Uygulama Dalında Başarı Ödülü’nü Yalı Evleri projesi ile almıştı. Gölcük’te doğa turizmine katkı sağlayan Erikli Tepe Tabiat Parkı, doğal güzelliği ile ön plana çıkıyor. Özellikle kış aylarında başka bir güzelliğe bürüne Erikli Tepe Tabiat Parkı, geçtiğimiz dönemler içerisinde yalnızca ilçemizden değil, civar il ve ilçelerden misafirlerini ağırladı.
İlçemizde tarihi ve kültürel değerlerin gün yüzüne çıkarılması konusunda yapılan çalışmalar son dönemler içerisinde hız kazandı.Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, yaptığı çalışmalarla Gölcük’ün tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmaya devam ediyor. Örcün’de restorasyonuna devam edilen 5 tarihi çeşme, Hattat Ali Vasfi İzmidî Hüsnü-ı Hat Müzesi olarak faaliyet gösterecek olan Örcün Sultan Baba Türbesi yanındaki Tarihi Hamamın Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi Projesi çalışmaları, Hamidiye, Siretiye ve Şirinköy’dekiecdad yadigarı çeşmelerde yapılacak restorasyon çalışmaları, Yukarı Değirmendere’de ve Yukarı Ulaşlı’da Osmanlı Dönemi'nden kalma tarihi hamam restorasyonlarının proje çalışmaları devam ediyor.İlçemizdeki tarihi ve kültürel değerleri gün yüzüne çıkarmak için yapılan çalışmalar tarihe ve kültürel değerlere sahip çıkmanın yanında, ilçemizin çok sayıda tarih ve kültür mirasını bünyesinde barındırdığını da gösteriyor.
Otopark alanı çözüme kavuşuyor
İlçemizde artan nüfusla birlikte araç sayısında da artış görülüyor. Araç sayısına bağlı olarak ta, otopark ihtiyacı doğuyor. Bu kapsamda ilçemizin merkezinde bulunan eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alan araç sürücüleri tarafından yoğun ilgi görüyor. Değirmendere’de geçtiğimiz yıllarda yapılarak hizmete sunulan kapalı otopark ise beldenin ihtiyacına büyük oranda cevap veriyor. Özellikle semt pazarının kurulduğu büyük katkı sağlayan kapalı otopark, önceden yaşanan sorunları gidermiş görünüyor.
Son olarak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Gölcük Donanma Caddesi 2. sokakta 85 araçlık açık otopark yapımına başlandı. 2 bin 500 metrekare alana sahip otopark alanında altyapı çalışmalarının ardından asfalt serimi yapılacak ve tamamlandığında önemli bir ihtiyaca cevap vermiş olacak. Otopark alanının tamamlanmasıyla Donanma Caddesi’nde trafik yoğunluğundan dolayı yaşanan araç park sorunu büyük ölçüde çözüme kavuşmuş olacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X