Tarihi değerlere sahip çıkılıyor

22 Nisan 2022 15:01

İçinde bulunmuş olduğumuz ramazan ayında düzenlenen iftar programları, birlik ve beraberliğin sağlanmasının yanında, kaynaşmaya da vesile oluyor. Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, ilçemizde görev yapan basın mensuplarına, önceki gün Örcün’de bulunan Sultan Hatun Konağı’nda iftar programı düzenledi. Öncelikle iftar programı için Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer’e teşekkür etmek isterim. İfade ettiğim gibi, iftarprogramları dostlukların pekişmesine ve kaynaşmaya da vesile oluyor. Bende İftar yemeğinde uzun bir süredir bir araya gelme fırsatını bulamadığım arkadaşlarımı görme fırsatını buldum. Bazen işlerden veya özel işlerimizden dolayı arkadaşlarla uzun bir süre bir araya gelemediğimiz zamanlarda oluyor.
İftar programının düzenlendiği Sultan Hatun Konağı’nı daha önce de gezmiş ve oldukça beğenmiştim. Sultan Hatun Konağı’nda her şey oldukça güzel düşünülerek, yapılmış. Konağın giriş kısmındaki nostalji havası, insanı deyim yerindeyse büyülüyor. İftar yemeğinden sonra Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, önce selamlama konuşması yaparak, sonrasında belediyenin ilçemizde tamamlanan ve devam eden çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi.
Hoş bir sohbet ortamı olan iftar yemeğinin ardından, Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, basın mensuplarına Hattat Ali Vasfi İzmid-i Hüsn-i Hat Müzesi’ni gezdirdi. Sultan Hatun Konağından müzeye, Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ile birlikte giderken, yol boyunca Örcün’de bulunan ve restore edilen tarihi çeşmeleri gösterdi, sonrasında müzeye geçildi. Örcün’de bulunan 5 çeşme, Gölcük Belediyesi tarafından yapılan çalışma ile restore edilmişti. Üzerlerinde inşa edildiği dönemlerden taşıdığı izler ile tarihe ışık tutan çeşmeler, Örcün Mahallesi’nin adeta açık hava müzesine dönüşmesine de katkı sunuyor.
Daha önce bir türlü gitmek nasip olmayan Hattat Ali Vasfi İzmid-i Hüsn-i Hat Müzesi’ni de bu vesile ile gezmiş olmanın ayrı bir mutluluğunu yaşadım. Müzede sergilenen hat eserlerine ait tablolar oldukça ilgi ve dikkat çekiyor. Başkan Ali Yıldırım Sezer, müze gezisi esnasında kapsamlı bilgiler vererek, müzeye ilginin fazla olduğuna dikkat çekti.
Yapılan çalışmalarla birlikte Örcün ve Saraylı’daortaya çıkarılan tarihi ve kültürel değerlerimiz, ilçemiz turizmine bugün olduğu gibi ilerleyen dönemlerde oldukça büyük katkı sağlayacaktır.Gölcük Belediyesi’nin, ilçemizdeki tarihi ve kültürel mirasın korunarak gelecek kuşaklara aktarılması konusunda yapmış olduğu çalışmalar ise takdir topluyor.

Gereken hassasiyet gösterilmeli
Geri dönüşebilir malzemelerin çevreye atılması, doğanın kirlenmesine neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Geri dönüşüme tabi olan malzemeleri çevreye veya çöp kutularına değil, geri dönüşüm kutularına atarak, hem çevremizi temiz tutmuş olur hem de ekonomiye katkıda bulunuruz. Geri kazanımla birlikte, doğal kaynaklarımızı korumuş olur, enerji tasarrufunun sağlanmasına katkıda bulunuruz. Böylece çöpe giden atık miktarı azalır ve geleceğe yatırım yapılmış olur. Toplumda yaşayan bireylerin çevresini de temiz tutmakla sorumlu olduğunu unutmaması gerekiyor. Toplumda yaşayan bireyler olarak, yine topluma karşı olan sorumluluklarımızın farkına varabilmeliyiz. Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak için çevre temizliği konusunda gereken hassasiyet gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.Çevre temizliği konusunda daha bilinçli olunarak, toplumun ortak yaşam alanlarında daha duyarlı davranılması ise önem taşıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X