Tanıtım günleri düzenlenebilir

18 Ekim 2016 14:42
Gölcük’te de faaliyet gösteren hemşeri dernekleri bulunmaktadır.

 İlçemizde bulunan hemşeri dernekleri, kendi hemşerileri arasında birlik ve beraberliği sağlamanın yanında, ilçemize çeşitli dönemlerde vermiş oldukları katkı ile adından söz ettirmektedir. Hemşeri dernekleri, her ne kadar hemşerileri arasında yardımlaşma ve dayanışma olgusuyla hareket etse de, kendi yörelerine ait kültürleri, gelenekleri ve yöresel yemeklerini tanıtmaları da ayrı bir önem taşıyor.

 Hemşeri dernekleri, kendi bölgelerinden başka yerlerde, kendi kültürlerini tanıtmak, hemşerileri arasında birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak amacıyla faaliyet gösteren ve yaşamış oldukları il ve ilçelere, düzenlemiş oldukları sosyal etkinlik ve diğer çeşitli faaliyetlerle destek olmaya çalışıyor.

Gölcük’te de faaliyet gösteren hemşeri dernekleri bulunmaktadır. İlçemizde bulunan hemşeri dernekleri, kendi hemşerileri arasında birlik ve beraberliği sağlamanın yanında, ilçemize çeşitli dönemlerde vermiş oldukları katkı ile adından söz ettirmektedir. Hemşeri dernekleri, her ne kadar hemşerileri arasında yardımlaşma ve dayanışma olgusuyla hareket etse de, kendi yörelerine ait kültürleri, gelenekleri ve yöresel yemeklerini tanıtmaları da ayrı bir önem taşıyor.

 İlçemizde bulunan hemşeri dernekleri de, kendi imkanları ölçüsünde hemşerilik bilincini kendi hemşerileri arasında yaygınlaştırmaya çalışıp, düzenlemiş oldukları etkinlikler veya toplantılarla bu dayanışma ve yardımlaşmaya katkıda bulunmaya devam ediyor.

 Daha çok yaz aylarında düzenlemiş oldukları sosyal etkinlik ve faaliyetlerle adından söz ettiren hemşeri derneklerinin, kendi kültürlerini tanıtma adına bundan sonraki dönemde de tanıtım faaliyetlerinde bulunması, hem o yörenin ilçemizde daha iyi tanınması açısından katkı sağlayacak, hem de ilçemizde yaşayan vatandaşlar için faydalı olacaktır.

 İlimizde geçtiğimiz dönemler içerisinde çok sayıda hemşeri derneği, kendi yörelerine ait kültürleri tanıtmak amacıyla tanıtım günleri düzenliyor. Düzenlenen tanıtım günlerine vatandaşlarında yoğun ilgi gösterdiğini gözlemlemek mümkün oluyor.

 Düzenlenen tanıtım günlerine gittiğinizde kendinizi sanki o yöreye gitmiş gibi hissediyorsunuz. İnsanların sıcak karşılaması ve misafirperverliğinin de sergilendiği tanıtım günlerine katılan vatandaşlar o yöreye ait birçok şeyi bir arada görme fırsatı bulabiliyor.

 İlçemizde bulunan hemşeri dernekleri, kendi aralarında düzenlemiş oldukları kahvaltı organizasyonları ve Ramazan ayında düzenledikleri iftar programlarıyla ilçemize katkıda bulunmuşsa da, yinede ilçemizde geniş bir kitleye hitap eden tanıtım günlerinin düzenlenmesinin, hem hemşeri derneği adına, hem de sosyal hayatı canlı tutma ve renklendirme adına fayda sağlayacağını düşünüyorum.

 Soğuk havaların başlamış olduğu bugünlerde, vatandaşların ilçemizde düzenlenecek tanıtım günlerine oldukça fazla ilgi ve katılım göstereceğini düşünüyorum. Yeterki böyle güzel organizasyonlar düzenlemek için gerekli destek verilebilsin. İnanıyorum ki, ilçemizde bulunan bir hemşeri derneğinin böyle bir etkinlikte bulunması, diğer dernekler içinde yol gösterici olacak ve cesaretlendirecektir. Böylelikle ilçemizde yaşayan vatandaşlar, farklı kültürleri yakından tanıma imkanı bulacaklardır.       

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X