Suyun önemi

22 Mart 2020 14:48

Canlıların yaşaması için hayati öneme sahip bulunan su, doğada bulunan bütün canlılar için yaşam kaynağıdır. Yaşamış olduğumuz dünyadaki yaşamın varlığı suya bağlıdır. Dünyamızın yüzde 70′ini kaplayan su, vücudumuzun da önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Dünya üzerinde nüfusun hızla artması nedeniyle, su ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır.

Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında BM Çevre ve Kalkınma Kongresi’nde aldığı kararla 22 Mart Dünya Su Günü olarak ilan edilmiştir. Tasarruf; idareli kullanma, boş yere sarf etmeme, tutumlu olma, harcamalarda israftan kaçınma anlamına gelmektedir. Günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz maddelerin veya ihtiyaçların dikkatli bir şekilde tüketilmesi veya idareli olarak kullanılması olan tasarruf, günümüzde önemli bir yer tutmaktadır. Tasarruf, ihtiyacı karşılayıp israfa kaçmadan ölçülü harcama yapmak ve geleceği düşünmektir.

Günlük yaşantımızın hemen her alanında kullandığımız suyu, tüketim aşamasında da dikkatli davranmak durumundayız. Susuz bir hayatın var olabilmesi mümkün değildir. Farkında olmadan dikkatsiz bir şekilde kullanılan suyun, canlılar için ne kadar önemli olduğunun da farkına varılabilmeli.

Evlerde, işyerlerinde, sanayide hemen her alanda kullandığımız su konusunda tasarruflu davranmalı ve yeni yetişen nesillere de suyun yaşam için ne denli önemli olduğu bilincini aşılayabilmeliyiz. Susuz bir yaşam düşünmenin mümkün olmadığı günümüzde, yaşantımızın her alanında kullanmış olduğumuz suyun acaba önemini biliyor ve ona göre mi davranıyoruz?

Dişlerimizi fırçalarken boşa akan su, oldukça büyük rakamlara tekabül etmektedir. Alınacak küçük önlemlerle, su tüketimini azaltmak mümkün olmaktadır. Su kaynaklarımız tükenmeden önlemimizi almamız gerekli olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Suyun sağlık açısından da birçok faydası bulunuyor. Uzmanlar sağlığımız için her gün ortalama iki buçuk litre su içmemiz gerektiğini ifade ederek, insan metabolizmasının düzenli çalışmasında suyun büyük öneme sahip olduğunu ifade ediyor. Sıcak havalarda da serinlemek için imdadımıza su yetişiyor.

Suyun çevre içinde büyük katkılar sağladığını unutmamak gerekiyor. Çevre temizliği ve doğaya karşı sorumluluklarımız olduğu bilinciyle, gereken özeni gösterebilmeliyiz. Çevrenin korunmasına gösterilen önem ve özenle, gelecek nesillerde daha temiz bir çevre bulabileceklerdir.

Gelecek nesillerimiz olan çocuklarımıza verilen eğitim seminerlerinin, suyun ve çevrenin öneminin daha iyi anlaşılması ve su tasarrufu bilincinin edinilmesinde büyük katkılar sağlamaktadır. Su tasarrufu konusunda bilinçlenen çocuklar, günlük yaşamlarında su kullanımımda daha dikkatli ve özenli davranacaklardır. Su tasarrufu konusunda büyükler çocuklara örnek olmalı, suyun önemini iyi anlatabilmelidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X