Su konusunda gereken tasarruf

22 Mart 2022 16:16

Canlıların yaşaması için hayati öneme sahip bulunan su, doğada bulunan bütün canlılar için yaşam kaynağıdır. Dünyadaki yaşamın varlığı suya bağlıdır.Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında alınan kararla 22 Mart Dünya Su Günü olarak ilan edilmiştir. Dünyamızın yüzde 70′ini kaplayan su, vücudumuzun da önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Dünya üzerinde nüfusun artması ile birlikte, su ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır.
Günlük yaşantımızın hemen her alanında kullandığımız suyu, tüketim aşamasında da dikkatli davranmak durumundayız. Susuz bir hayatın var olabilmesi mümkün değildir. Farkında olmadan dikkatsiz bir şekilde kullandığımız suyun, canlılar için ne kadar önemli olduğunun da farkına varabilmeliyiz. Dünyadaki yaşamın varlığı suya bağlıdır. Evlerimizde, işyerlerimizde, okulda, tarımda, sanayide, hayatımızın her alanında kullanmış olduğumuz su konusunda gereken tasarrufta bulunabilmeliyiz.
Tasarruf; idareli kullanma, boş yere sarf etmeme, tutumlu olma, harcamalarda israftan kaçınma anlamına gelmektedir. Günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz maddelerin veya ihtiyaçların dikkatli bir şekilde tüketilmesi veya idareli olarak kullanılması olan tasarruf, günümüzde önemli bir yer tutmaktadır. Tasarruf, ihtiyacı karşılayıp israfa kaçmadan ölçülü harcama yapmak ve geleceği düşünmektir.Susuz bir yaşam düşünmenin mümkün olmadığı günümüzde, yaşantımızın her alanında kullanmış olduğumuz suyun acaba önemini biliyor ve ona göre mi davranıyoruz?
Suyun çevre içinde büyük katkılar sağladığını unutmamak gerekiyor. Çevre temizliği ve doğaya karşı sorumluluklarımız olduğu bilinciyle, gereken önemi ve özeni gösterebilmeliyiz. Örneğin, dişlerimizi fırçalarken boşa akan su, oldukça büyük rakamlara tekabül etmektedir. Alınacak küçük önlemlerle, su tüketimini azaltmak mümkün olmaktadır. Su kaynaklarımız tükenmeden önlemimizi almamız gerekli olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.
Suyun hemen her alanda birçok faydası bulunuyorken, sağlık açısından da faydasını da unutmamak gerekiyor. Uzmanlar sağlığımız için her gün ortalama iki buçuk litre su içmemiz gerektiğini ifade ederek, insan metabolizmasının düzenli çalışmasında suyun büyük öneme sahip olduğunu ifade ediyor. Suyun çevre içinde büyük katkılar sağladığını unutmamak gerekiyor. Su tasarrufu konusunda yaşça büyükler, çocuklara örnek olmalı, suyun önemini iyi anlatabilmelidir.
İnsanların ihtiyaçlarının sınırı olmayabilir fakat ihtiyaçlarımızı karşılayan kaynaklar ise sınırlı olabiliyor. Kullanmış olduğumuz malzemeleri, gıda maddelerini, teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıkları, kısacası hayatımızın idamesini sağlayan ürünleri kullanırken tasarruflu olmak gerekiyor. Günlük yaşantımızın hemen her alanında kullandığımız suyu, tüketim aşamasında dikkatli davranılması gerektiğini düşünüyorum.Gereksiz yere akan her damla su aynı zamanda aile ekonomisini de etkilemektedir. Yaşam kaynağı olan suyun önemini unutmadan, su tüketiminde daha da duyarlı ve dikkatli olunmalı. Suyun değerini ve önemini bilerek, israf etmeden kullandığımız sürece su hayattır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X