Sosyal imkanların ticarete etkisi

19 Kasım 2018 14:55

161 bini aşan nüfusuyla ve daha çok üst kesimlerde artan yapılaşmasıyla her geçen gün büyüyen ilçemizde, doğal güzelliklere sahip olmasının yanında yıl içerisinde düzenlenen sosyal aktiviteler, sempozyumlarla sosyal hayattın canlı kalması adına etkinlikler düzenleniyor. Ülkemizin her bölgesinden insanları bünyesinde barındıran ilçemizde, adeta bir kültür mozaiği de yaşanıyor. Denize kıyısı olmasıyla daha fazla cazibe merkezi halinde bulunan ilçemizde, hafta içinde görülen insan yoğunluğuna, hafta sonları ve tatil günlerinde rastlamak pek mümkün olmuyor.

 Düzenlenen sosyal etkinliklerin birçoğunun özellikle yaz aylarında yapılması, havaların soğumaya başlaması ile birlikte etkinliklerin yaz aylarına nazaran azalması, vatandaşları sosyal ihtiyaçlarını giderme noktasında ilçemiz dışına yönlendirebiliyor. 17 Ağustos Depremi’nden sonra yaralarını hızla sararak, yeni işyerlerinin açılmasıyla birlikte, deprem öncesindeki hareketli günlerine geri dönen ilçemizde, vatandaşların olmasını istedikleri bazı beklenti ve ihtiyaçlarını gidermek amacıyla İzmit’i tercih etmelerine neden olabiliyor. Bu durumu ise daha çok tatil günlerinde görebilmek mümkün oluyor.

 Hava sıcaklıklarının düşmeye başladığı bugünlerde ilçemizde yaşayan vatandaşlar, özellikle tatil günlerini, sosyal olanakların daha fazla olduğu yerlerde geçirmeye çalışıyor. Hafta içinde dahi daha kalabalık bir görüntü çizen şehir merkezinde, hafta sonlarında tam tersi bir durumla karşılaşılıyor. Elbette soğuk havalarda yaz aylarına nazaran etkinlik ve aktiviteler biraz daha az olmakta fakat ilçemizde yaşayan vatandaşlar, sosyal imkanların daha fazla olduğu yerleri tercih edebiliyor.

 Bunun örneğini ise İzmit’e gittiğinizde görebilmek mümkün oluyor. Vatandaşların hafta sonlarını ilçemiz dışında geçirmesinden ise en fazla etkilenenler ise ilçemizde ticaretle uğraşan esnaflar oluyor. Hafta içinde olan yoğunluğu, hafta sonlarında da görmeyi umut eden esnaflar, vatandaşların zamanlarını ilçemiz dışında geçirmek istemesiyle ekonomik olarak etkileniyor.

 İlçemizde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesinin bir ayağı olan şehir merkezinde yapılacak olan dönüşümle birlikte sosyal alanların yapılmasının düşünülmesi bu konudaki eksikliği büyük oranda kapatacaktır. Her ne kadar ilçemizde bir sinemanın olmayışı bir eksiklik olarak görülmesede, ben aynı kanaatte değilim.

 Özelikle genç kesimin vizyona giren bir filmi izlemek için İzmit’e gitmesi veya ailelerin de aynı tercihte bulunması, yalınızca bir sinema olarak kalmıyor vatandaşların alışverişlerini de ilçemiz dışında yapmasına neden oluyor. İlçemizin merkezinde yapılacak olan kentsel dönüşünde cep sinemaların yapılacak olması bu açığı kapatacağı gibi sosyal hayatın canlanmasına da büyük katkı sunacaktır. İlçemizde sosyal hayatın canlı kalması adına sivil toplum kuruluşların şimdiye kadar yapmış oldukları katkının şimdiden sonrada imkanlar ölçüsünde yapacak olmalarını önemli bulduğumu da belirtmek istiyorum.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X