Sosyal etkinlikler hareket katıyor

14 Temmuz 2021 17:24

Gölcük’e bağlı beldelerden Değirmendere, yaz aylarında vatandaşların vazgeçemediği yerlerin başında geliyor. Değirmendere sahilinde bulunan yeşil alanlar, kameriyeler, çocuk oyun grupları, açık hava fitnes aletleri ve Yüzbaşılar sahilinden başlayıp Kuruçeşme’ye kadar uzanan uzun sahil şeridi, vatandaşların ilgisini çekiyor. Değirmendere Fındığı ile adını duyurmuş olan beldede, son yıllarda eskisi gibi fındık üretimi yapılmasa da, bu şirin belde Körfezin İncisi olarak misafirlerini ağırlamakla birlikte, fındığı ile de anılmaya devam ediyor.

Bugünlerde, fındık üreticilerinin sahilde açmış olduğu stantlarda, Değirmendere fındığı sergilenerek, vatandaşlara sunuluyor. Fındık üretimi eski dönemlere nazaran aza olsada, vatandaşlar Değirmendere fındığına ilgi göstermeye devam ediyor.

Değirmendere şimdiye kadar düzenlenen çeşitli sosyal etkinlikler ile de adını duyurmayı bilmişti. Değirmendere’de düzenlenen Uluslararası sempozyumlar, sanatsal ve sportif etkinlikler, yaz aylarında oldukça büyük ilgi gören beldeye daha fazla canlılık katmıştı. Tabi etkinliklerin düzenlenmesi, beldeye olan ilgiyi daha da arttırmıştı. Geçtiğimiz yıllarda yaz aylarında Değirmendere’de düzenlenen en önemli etkinliklerin başında ise konserler geliyordu. Değirmendere Fındık Festivalleri kapsamında düzenlenen konser etkinliğine vatandaşların da ilgisi bir hayli yoğun oluyordu.İlçemize gelen ünlü sanatçıların, Değirmendere’de vermiş olduğu konserler uzun yıllarca hafızalarda yer etmişti.

Geçtiğimiz senelerde, fındık festivallerinin olduğu günlerde konserlere yoğun katılım olur, bununla birlikte Değirmendere, sosyal, kültürel ve ticari anlamda büyük bir ilerleme kaydetmiş oldurdu. Konser etkinliklerinin olduğu günlerde Değirmendere bambaşka bir görünüme kavuşurdu. Konser etkinliği her ne kadar yılda bir kez de olsa düzenlense de, vatandaşların hafızasında ayrı bir yer bırakıyordu. Gerek ilçemizden gerekse ilçemiz dışından vatandaşların konserlerin olduğu günlerde Değirmendere’ye ilgi göstermesi sosyal hayatı canlandırdığı gibi beldeye ekonomik olarak ta büyük katkı sağlıyordu. Vatandaşların Değirmendere’ye ilgi göstermesi ile birlikte ticari hareketlilikte de artış görülüyordu.

Değirmendere’de düzenlenen konserlere bir süre ara verilmiş, daha sonra iki yıl önce düzenlenen konser, daha önceki konserlerde olduğu gibi hafızalarda yer etmişti. Çınarlık meydanında konseri izlemeye gelenlerin yanında, yalnızca ilçemizden değil diğer ilçe ve beldelerden de insanların akın ettiği Değirmendere, tarihi günlerinden birini daha yaşamıştı.

Değirmendere Fındık ve Kültür, Sanat Festivali kapsamında düzenlenen konser etkinliği, yalnızca bir konserden ibaret olarak kalmamış, sosyal hayata katkıda bulunduğu gibi aynı zamanda belde ekonomisine de büyük katkı sunmuştu. Değirmendere’de düzenlenen sportif etkinliklere de başta gençler olmak üzere yoğun ilgi gösterilmişti.

Bugünlerde vatandaşların merak ettiği konulardan birisi de Değirmendere’de geçtiğimiz yıllarda düzenlenen ve bahsettiğim gibi her yönüyle beldeye katkı sağlayan konser etkinliği ve diğer etkinliklerin yapılıp, yapılmayacağı konusu oluyor. Şimdiye kadar düzenlenen çok sayıda sempozyum, festival, sanatsal ve sportif etkinliklerle adını duyurmuş olan Değirmendere’de konserlerin yeniden düzenlemesi vatandaşların beklentileri arasında bulunuyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X