Sorumsuzca davranmak...

21 Şubat 2017 16:25

İnsanlar hayatları boyunca birtakım şeylerin sorumluluğunu üzerinde taşırlar. Henüz okul yıllarında başlayan sorumluluk duygusu, insan yaşadığı sürece devam eder. Okul çağlarında çocuklarımızın üzerinde taşımış olduğu sorumluluk duygusu derslerine çalışarak başarılı olmak, kendine ait eşyaların veya odasının tertip ve düzeni gibi bazı sorumlukları bulunur.

 Yaşla birlikte sorumluluk duygusu da artmaya başlar. İnsanlar her yaşın vermiş olduğu sorumluluk bilinci ile hareket ederek, tavır ve davranışlarını da ona göre sergiler. Sorumluluk insanların yalnızca evde çocuklarına veya ailesine karşı sorumluluğu ile kalmaz. Aynı zamanda yaşamış olduğu çevreye ve topluma karşı da bazı sorumlulukları vardır.

 Fakat günümüzde bazı insanlar özellikle yaşamış olduğu toplumda, çevreye karşı olan sorumluluklarını görmezden veya bilmezden gelerek, sorumsuzluk örneği sergileyebilmektedir. Sorumsuz insanların yapmış oldukları davranışlara trafikte, alışverişte, toplu taşıma araçları gibi birçok yerde rastlamak mümkündür.

 Bu tür davranışları sergileyen insanlar çevrelerinden tepki alarak, pekte hoş gözle bakılmazlar. Trafikte sorumsuz davranan kişilere günlük yaşantımızın her kesiminde rastgelmek mümkün olabiliyor. İster yaya olun, isterseniz araç kullanın maalesef bazı sorumsuz insanların davranışları, duyarlı vatandaşların tepkisine neden olabiliyor.

 İlçemizin merkezinde bulunan cadde ve sokakların dar olması, gerek araç sürücüleri, gerekse yayalar açısından bazı sorunların yaşanmasına neden olabiliyor. Birde buna bazı sorumsuz araç sürücüleri eklenince, yayalar ne yapacaklarını bilemiyor. Havaların yağışlı olduğu bugünlerde benimde şahit olduğum bir olayda, Amiral Sağlam Caddesi’nde yolun karşısına geçmek için yağmurda bekleyen vatandaşlara bazı sorumsuz ve duyarsız sürücülerin yayaları gördüğü halde durmayarak yoluna devam etmesine, isterseniz sorumsuzluk, isterseniz duyarsızlık, isterseniz saygısızlık deyin. Bu gibi durumlarda bazen araç sürücüsünün gözünün içine bakarsınız ki yol versin diye. Ama duyarsız araç sürücüsü kendi bildiğini okumakta kararlı olacaktır.    

 Yine bu gibi sorumsuz davranışları sergileyen insanları toplu ulaşım araçlarında da görebilmek maalesef mümkün oluyor. İnsanlar ne olursa olsun kendi yaşının vermiş olduğu sorumluluk bilinci ile hareket etmeli ve buna uygun davranışlar sergilemelidir. Bazıları var ki onları zaten değiştiremezsiniz. Kendi bildiği doğrular, onlar için hep doğrudur. Ortak yaşamış olduğu toplumun onlar için bir önemi yoktur.

 Böyle gelmiş böyle gider mantığıyla hareket eden bazıları, saygıdan ve sorumluluk duygusundan bihaber yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedir. Acaba bu tür davranışları sergileyen insanlar nasıl davranılacağını bilmiyor mu, yoksa diğer kişilere karşı tutunmuş olduğu davranışların kendince doğru olduğunu mu sanıyor? Sanırım bu sorunun cevabını etrafına karşı sorumsuzca davranan kişilere sormak daha doğru olacaktır...     

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X