Sorumluluk ve duyarlılık...

23 Ağustos 2016 13:17
Gölcük’te yaşayan vatandaşlara ilçemizin sorunlarının başında ne geliyor diye sorarsanız, tahmin ediyorum büyük çoğunluğu trafik ve otopark sorunu der.

Aslında park sorunu sanıldığı kadar fazla yok, esas sorun olan bazı duyarsız araç sürücülerinin araçlarını park etmemesi gereken yerlere park etmeleri. Yaşamış olduğumuz 17 Ağustos depremi sonrasında yıkılan binaların olduğu yerler kendiliğinden otoparka dönüşmüş, vatandaşlarda araçlarını bu boş arsalara park etmeye başlamıştı.

 Sonraları ilçemizde kapalı otoparka ihtiyaç duyulduğu dile getirilerek, kapalı otoparkın bu sorunu ortadan kaldıracağı düşünülüyordu. İlçemizde yapımı gerçekleştirilen katlı otopark geçtiğimiz yıl hizmete girdi. Mahalle ve sokak aralarındaki düzensiz parklanmaların azalacağı, kaldırım köşelerine araçlarını park eden sürücülerin katlı otoparkı kullanacağı düşünülürken, bazı sürücüler yine buldukları yere aracını park etmeye başladı.

 İlçemizde hemen hergün karşılaştığımız en büyük sorun, araçların yaya yollarına ve kaldırımları işgal edecek durumda park edilmesi. Belediye yetkilileri kaldırımlara araç park edilmesini önlemek maksadıyla ne kadar dubalı ve hacıyatmazlı önlem alırsa alsın, duyarsız sürücülere bu vız geliyor. Belediyenin yapmış olduğu dubalar yerinden sökülüyor, hacıyatmazlar ise kırılıyor.

 Hal böyle olunca vatandaşlarada hatalı parklar konusunda homurdanmak kalıyor. Zaten ilçe merkezinde birçok sokak dar olmasına rağmen, birde buralara araçlarını ‘hemen geliyorum’ deyip park edenler yüzünden, sorun iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

 Gölcük Belediyesi ilçemizin bazı cadde ve sokaklarında yenileme çalışmaları yaparak, prestij cadde adı altında toplumun hizmetine sunuyor. Vatandaşların ve orada bulunan esnafların da oldukça memnun kaldığı çalışmayla, caddeler modern bir görünüm kazanıyor. Bu caddeler yapılırken vatandaşın memnuniyeti düşünülerek, yeni malzemelerle donatılıyor.  

 Son olarak yapılan Merkez Mahallesi 14. Sokak’ta başlatılan yol yenileme çalışmaları tamamlanarak, Gölcük halkının hizmetine sunuldu. Kaldırımları ve yolları yenilenen, aydınlatma lambaları ile daha modern bir görünüme kavuşan caddede, araçlar kaldırımları çoktan işgal etmiş durumda. İnsan kendi kendine söylenmeden edemiyor ‘Gölcük’ün yeni bir otoparkı daha oldu’ diye. Şimdi orada bulunan kaldırımlara yetkililer dubalı önlem alana kadar, tahmin ediyorum aynı şekilde kaldırımlara park yapmalar devam edecektir.

 Yani araçlar kaldırımda, yayalar yolda durumu devam edeceğe benziyor. Çünkü zaten kaldırımlara araçlarını park eden sürücüler, yayalara geçecek yer bırakmıyor. Bu konuda dubalı ve hacıyatmazlı önlemden ziyade, vatandaşların biraz daha sorumluluk ve duyarlılık bilinci ile davranması gerekiyor. Aksi halde, bu sorunların arkası pek kesilecek gibi görünmüyor.     

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X