Sorumluluk ile hareket etmek

20 Mayıs 2021 17:22
Sorumluluk ile hareket etmek

Sorumluluk sahibi olmak önce o kimsenin kendisine olan güveni ve başarma azmini, daha sonra ise topluma olan görevlerini hatırlatmada önem taşımaktadır. Sorumluluk duygusunu gerektiği kadar benimseyen kimselerin başarı oranları da bir o kadar yüksek olmaktadır.

Herkes hayatı boyunca birtakım şeylerin sorumluluğunu üzerinde taşır. Henüz okul yıllarında başlayan sorumluluk duygusu, insan yaşadığı sürece; yıllara, bulunmuş olduğumuz konuma ve yapmış olduğu işine göre devam eder. İlerleyen yaşla birlikte sorumluluk duygusu da artmaya başlar.Çocuklara yapabilecekleri sorumlulukları vermek, aynı zamanda onların kendilerine olan özgüvenini pekiştirecek, cesaretlendirecek, paylaşma ve başarma duygularını da harekete geçirebilecektir.Çocuklarda sorumluluk öğrenilebilen bir beceri olduğundan, çocuklara yaşlarına ve yeteneklerine uygun sorumluluklar verilip sonuçlarını görmesine izin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çocuklara yaşına göre sorumluklarının neler olduğunu anlatıp, öğretebilirsek, kendi başlarına başarma duygusu onları da mutlu edecektir.

 Sorumluluk, insanların yalnızca evde çocuklarına veya ailesine karşı sorumluluğu ile kalmaz. Aynı zamanda yaşamış olduğu topluma karşı da bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Fakat günümüzde bazı insanlar özellikle yaşamış olduğu toplumda, çevreye karşı olan sorumluluklarını görmezden veya bilmezden gelerek, sorumsuzluk örneğisergileyebildiğini görebilmekte mümkün olabiliyor. Gereken sorumluluğu taşımayan kimselerin yapmış oldukları davranışlara toplumun ortak olarak bulundukları birçok alanda denk gelebilmek mümkün olabiliyor.

 Trafikte sorumsuz davranan kişilere günlük yaşantıda rastlayabilmek mümkün olabiliyor. Bazı sorumsuz insanların davranışları, duyarlı vatandaşların ister istemez tepkisine neden olabiliyor. Çevre temizliği, toplum sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Çevre temizliğinde de bazı kimselerin gereken önem ve özeni göstermediği durumlar olabiliyor. Bu konuda bazı kimselerin sorumsuz davranışları, çevre temizliğinde olması gereken duyarlılığı göstermemesi, yine çevre temizliğinde duyarlı davranan kimselerin de tepkisini çekebiliyor. Özellikle bu günlerde çevre temizliği konusunda daha hassas ve duyarlı davranmak gerekiyor.

Bazı duyarsız kimselerin kullanmış oldukları maskeyi çevreye atması, toplum sağlığını etkilediği gibi duyarlı vatandaşlarında tepkisini çekiyor.

 Toplumun ortak olarak kullandığı yerlerdeki gürültü seviyesi, aynı zamanda tüm vatandaşları ilgilendirmektedir. Özellikle insanların istirahat saatleri olan akşam saatlerinde veya gece, duyarsız bir kimsenin gürültü kirliliğine neden olması, hoş karşılanacak bir davranış şekli olmasa gerek. Bu konuda da çevreye karşı sorumluluk bilinci ile hareket etmenin saygı çerçevesinde önemli olduğunu düşünüyorum. İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları yerlerde en başta saygı gelmektedir. Saygı kavramı yalnızca büyüklerin küçüklerinden beklediği bir davranış veya söz olmaktan çıkıp, herkesin birbirine göstermek durumunda bulunduğu bir davranış biçimidir. Saygı yalnızca toplumda değil, bulunmuş olduğumuz her yerde gösterilmesi gereken ve beklenen bir olgudur. İnsanlar ne olursa olsun kendi yaşının vermiş olduğu sorumluluk bilinci ile hareket etmeli ve buna uygun davranışlar sergilemeyebilmelidir. Saygının olduğu yerde sorumluluk duygusunun da kendiliğinden oluşacağını düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X