Sorumluluk başarı getirir

16 Ekim 2018 13:58

Çocuklara bulunmuş oldukları yaş guruplarına göre sorumluluk vermek, onların gelecekteki hayatlarında karşılaşmış oldukları sıkıntıları aşmalarında büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Çocukların hangi yaşlarda neleri kendi başlarına yapabilecekleri bellidir. Çocuklarımıza  yapabilecekleri sorumlulukları vermek, aynı zamanda onların kendilerine olan özgüvenini pekiştirecek, cesaretlendirecek, paylaşma ve başarma duygularını da harekete geçirebilecektir.

Geleceğimiz olan çocuklarımızın her alanda başarılı olabilmeleri adına aileler çocuklarına gereken her türlü desteği vermeye çalışıyor. Günümüzde eğitim-öğretim konusunda çocuklarına büyük destekte bulunan aileler, sanatsal ve sportif etkinliklerinde de gereken desteği sağlayıp, sosyalleşmesi adına katkıda bulunuyor. Elbette anne ve babaların tüm uğraşı, çocuklarının ileride bir meslek sahibi olması ve çocuklarının başarılı olduğu alanda ilerleyebilmesi için.

Çocuklarımıza her konuda yardımcı olabilmek ve onları hayata hazırlayabilmek için gayret gösterirken, çocuklara sorumluluk vermeyi ise göz ardı edebiliyoruz. İnsanların sorumluluk alması başarıya götüren en büyük etkenlerden birisidir. Bunun için çocukların sorumluluk sahibi olabilmesi adına da elimizden gelenin fazlasını yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü çocuklara bulundukları yaşlarda verilen sorumluluk, onların hayata hazırlanmasında ve ileriki yaşlarda kendilerinin bir şeyleri başarabilmesinde etken olacaktır.

Buna karşın çocukların günlük yaşamlarına şöyle bir göz attığımızda, yerine getirmesi gereken sorumlulukların büyük bir kısmını ebeveynlerin yaptığını da görebilmek mümkün oluyor. Elbette sorumluluk duygusu ile hareket eden ve kendi sorumluluklarının farkında olan çocuklar mutlaka vardır fakat bazı durumlarda çocuklarımızın yalnızca derslerine odaklanması adına, onların üzerlerindeki sorumlulukların da bir kısmını üstlendiğimiz oluyordur. Bu şekilde davranmanın ise çocuklara iyilik yapmaktan çok zarar verebileceğini düşünüyorum.

Sorumluluk doğuştan değil, sonradan öğrenilen bir kavramdır. Çocuklarda sorumluluk öğrenilebilen bir beceri olduğundan, çocuklara yaşlarına ve yeteneklerine uygun sorumluluklar verilip sonuçlarını görmesine izin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çocuklarımıza yaşına göre sorumluklarının neler olduğunu anlatıp, öğretebilirsek, kendi başlarına başarma duygusu onları da mutlu edecektir. Çocuklarımızın kendi başarabilecekleri bir işi, sürekli bizler yerine getirip, onlara sorumluluk vermezsek, çocukta hiçbir sorumluluk almayacak, bu da onun gelecek hayatında sorunlarla karşılaşmasına neden olabilecektir. 

Çocuklara sorumluluk vermekteki amaç, çocuğun bizim ya da hayatındaki diğer kişilerin isteklerini yerine getirmesi değil, öncelikle kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve yaşına göre yapabileceği bazı şeylerin olduğunu onlara aktarmak olmalıdır. Bunun içinde çocuklarımızın yaşına göre vereceğimiz sorumluluklar, kendi yeteneklerinin ön plana çıkmasında, özgüvenlerinin artmasında ve neleri başarabileceğini anlayabilmesi konusunda yardımcı ve yol gösterici olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X